Kurulduğu günden bu yana sosyal sorumluluk bilinciyle hareket eden Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED), çalışmalarına otomobil sporları etkinlikleri haricinde farklı mecralarda da devam ediyor. Genç nesile doğa sevgisi aşılamak ve çevre bilincinde farkındalık yaratmak hedefiyle Doğa Bilimleri Derneği ile ortak bir projeye imza atan TOSFED, “Herkes İçin Anlaşılır Bilim” konferans serisine ev sahipliği yapıyor.

10-15 yaş arası çocukların doğaya bakışlarını değiştirecek ve içlerindeki kaşifi bulmalarına olanak tanıyacak olan “Biyomimetik (Doğadan İlham Alan Teknoloji)” konulu konferanslarının ilki, TOSFED ev sahipliğinde Muğla bölgesindeki , 3 farklı okulda 700 öğrencinin katılımı ile gerçekleşirken, yıl içerisindeki konferanslar ile toplamda 15.000 öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

“Herkes İçin Anlaşılır Bilim” konferansları ile çocuklarda erken yaşta farkındalık yaratmak istediklerini belirten Doğa Bilimleri Derneği Başkanı Altuğ Revnak Eti; “Dünya çapında henüz çok yeni bir bilim alanı haline gelen biyomimetik hakkında genç nesilde farkındalık yaratmayı hedefliyoruz. Biyomimetik, teknik problemleri, biyolojik yapıları örnek alarak çözmeye çalışan bir bilim dalı. Genç nesil yaşadığı problemlerin çözümünün doğada olduğunu bilmek zorunda. Bu farkındalık projesinde TOSFED ile yollarımızın kesişmesinden memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Toplumlarda bilime yönelişin çocuk yaşlarda başladığını belirten Marmaris Çevreciler Derneği Başkanı Ahmet Kutengin; “Bu çocuklar ileri yaşlarda doğaya, çevreye ve kendilerine sevgi dolu olmalı. Bu konferanslar, gençleri canlılar üzerindeki harikaları görmeye ve çevreye keşif amaçlı bakmaya yönlendiriyor. Böyle gençlere sahip bir toplum olmayı başarırsak bilim ve teknolojide çok daha ileri bir seviyeye geleceğimizi düşünüyoruz. 13-16 Eylül tarihlerinde Dünya Ralli Şampiyonası’nın gerçekleşeceği Muğla bölgesininde TOSFED organizasyonunda bu konferanslara ev sahipliği yapmasından dolayı oldukça mutluyuz” dedi.