VİZYON

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun vizyonu; bilimsel ve yenilikçi yaklaşımlarla otomobil sporlarının, ülkemizdeki bilinirliğini artırarak yaygınlaşmasını ve uluslararası organizasyonlarda  kalıcı olarak var olmasını sağlamaktır.

MİSYON

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun misyonu; Ülkemizdeki tüm ulusal ve uluslararası otomobil sporları faaliyetlerini düzenleme ve denetleme yetkisine sahip yegane kurum olarak, Ulusal ve Uluslararası düzeyde rekabet edebilecek altyapıyı oluşturmak; spor ve sporculara destek vermek; otomotiv sektörü ve yan sanayilerin gelişimine, AR-GE  çalışmalarına platform oluşturmak; sosyal, kültürel ve ekonomik politikalara paralel hedeflerde buluşarak toplumsal fayda sağlamak.

Ayrıca  kaynakların etkin kullanılmasıyla, finansal yapının güçlendirilerek sporun gelişim ve tanıtımına olanak sağlamaktır.

MASTER PLAN

2020 ve 2021 sezonlarında tüm sporları olduğu gibi, otomobil sporlarını da olumsuz etkileyen pandeminin ardından, otomobil sporlarını geliştirebilmek ve tabana yayabilmek, sporumuzun marka değerini arttırmak, daha fazla genç yeteneği sporumuzla tanıştırmak, uluslararası sahnede daha güçlü yer alabilmek ve özellikle sosyal sorumluluklarımız çerçevesinde ortak tutkumuz olan ‘otomobil sevgisini’ çocuklarımız, gençlerimiz, kadınlarımız ve engelli vatandaşlarımız adına bir farkındalığa dönüştürebilmek için çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ettik.

Son dönemde gerçekleştirilen projelerin ışığında ile 2024’e doğru, aşağıdaki hedefler doğrultusunda ilerliyoruz:

 • Federasyonun Öz Kaynaklarını Arttırmak 

  a) 2022 sezonunda ICRYPEX ile imzalanan ana sponsorluk sözleşmesi ile TOSFED, tarihinde ilk kez bir ana sponsorun desteği sağlandı. 2022 sezonundan itibaren üç yıl boyunca ülkemizde yapılacak tüm Türkiye Şampiyonası yarışları, ICRYPEX ana sponsorluğu çatısında gerçekleştiriliyor.
  b) Türkiye Şampiyonası adı altında koşulan ulusal branşlarımızı, isim sponsorlarıyla beraber güçlendirilmeye devam edildi. Shell Helix Türkiye Ralli Şampiyonası’na, Petlas Türkiye Offroad Şampiyonası’na, Avis Türkiye Tırmanma Şampiyonası ve Türkiye Pist Şampiyonası’na ve Motul Türkiye Karting Şampiyonası’na isim sponsorluğu yapıyor.
  c) Sponsorlarımızın sayısı, elde edilen bütçe ve sporumuz için yakalanan katma değeri arttırmak üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz.
  d) Yaptığımız tüm tanıtım ve pazarlama çalışmaları sayesinde, sporumuzun 2015’te 1 milyon doların altında olan toplam reklam eşdeğerini; 2021’de 91 milyon doların üstüne çıkarttık. Otomobil sporlarını, yeniden ana akım medyaya taşıdık.

 • Sporumuzu tabana yayabilmek 

  a) FIAT’ın iş birliği kapsamında gerçekleştirdiğimiz TOSFED Yıldızını Arıyor projemizi 2022’de devam ettirdik. 34’ü kadın 522 gencimizi otomobil sporları ile tanıştırırken, yapılan eğitim ve elemlerin ardından 4’ü kadın toplam 14 sporcumuzu tamamen ücretsiz olarak, üç yarışlık bir kupada yarıştırdık.
  b) Genç sporcularımızın gelişimine odaklanarak TOSFED Karting Akademisi kapsamında, dört kez karting dünya şampiyonu olan Lorenzo Travisanutto’yu ülkemize getirerek Körfez Yarış Pisti’nde tüm mini ve junior sporcularımıza ücretsiz yarış eğitimi verdik. Buna ek olaraksa Prof. Dr. Turgay Biçer hocamızla birlikte ‘’Spor Psikolojisi’’ başlığı altında online eğitim düzenledik.
  c) Kadınlar Komisyonu’muzun yaptığı çalışmalar ve Federasyonun kadınlarımıza yönelik pozitif ayrımcılık politikası ve teşvikleri sayesinde, dünyada ortalaması %2 olan otomobil sporlarındaki kadın sporcu sayısını, ülkemizde %10’un üzerine çekmeyi başardık.
  d) Körfez Yarış Pisti’ni dijital olarak Assetto Corsa isimli oyun içerisinde modelleterek, ülkemizdeki 4000’den fazla simülatör yarışçısının, kendi pistimizi indirmesini sağladık.
  e) Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin büyük desteğiyle, ülkemizin ilk çok branşlı yarış tesisi için protokol imzaladık.
  f) 2022 sezonunda ülkemizde 44 ilde toplam 105 tane ulusal / mahalli yarış organizasyonu düzenlendi. Organizatör kulüplerimizi bütçe ve organizasyon anlamında destekleyerek, yapılan yarış sayısını arttırmaya devam edeceğiz.

 • Uluslararası Arenada Ülkemizin Temsili 

  a) 72 ülkeden ve 463 sporcunun 16 disiplinde yarıştığı ve Marsilya’da düzenlenen 2022 FIA Motorsporları Oyunları’nda ‘TEAM TÜRKİYE’ adıyla mücadele eden Türk milli takımı da, 10 sporcu ile 8 ayrı disiplinde ülkemizi temsil etti. Team Türkiye adına Rally4 branşında Teknik Motorspor tarafından hazırlanan Ford Fiesta Rally4 ile yarışan Ali Türkkan-Burak Erdener, yarışı ikinci sırada tamamlayarak, ülkemize Motorsporları Oyunları’daki ilk madalyamızı kazandırdı. Rally2 branşında Toksport WRT’nin Skoda Fabia’sı ile yarışan Orhan Avcıoğlu-Burçin Korkmaz dördüncü olurken, GT Sprint branşında yine aynı takımın otomobilini kullanan Ayhancan Güven final yarışını beşinci olarak tamamladı. Karting Sprint Junior branşında 12 yaşındaki Alp Aksoy sekizinci olurken, Cross Car branşında ilk kez kullandıkları araçlarla mücadele eden 14 yaşındaki Can Alakoç junior kategoride, 17 yaşındaki Kerem Kazaz ise Senior kategoride onuncu sırayı elde ettiler. Ülkemizi espor branşında temsil eden Ulaş Özyıldırım, finale yükselerek yarışı on yedinci sırada tamamlarken, drift branşındaki temsilcimiz Timur Pomak, kendi garajında hazırladığı BMW M3’ü ile katıldığı mücadelede final turlarına kalamadı.
  b) 2022 sezonunda,
  – 10 yaşındaki karting sporcumuz İskender Zülfikari, Uluslararası IAME X30 Mini Serisi, Uluslararası WSK Open Cup Mini Kategori ve WSK Final Cup Şampiyonu,
  – Salih Yoluç; takım arkadaşları Charlie Eastwood ve Jack Aitken ile birlikte oluşturduğu Racing Team Turkey ile 2022 Avrupa Le Mans Serisi LMP2 Pro-Am sınıfı şampiyonu,
  – Berkay Besler ADAC Almanya Prototip Kupası’nda 2022 sezonu şampiyonu
  – Kaan Sarpkaya 2022 FIA Avrupa Ralli Kupası Gençler Şampiyonu
  – Mustafa Mehmet Kaya Porsche Endurance Trophy Nürburgring (PETN) Cup2 Pro-Am kategorisi şampiyonu,
  – Emir Aşarı Porsche Endurance Trophy Nürburgring (PETN) SP3T kategorisi şampiyonu,
  – Mert Becce-Sertaç Tatar ekibi Doğu Avrupa Baja Kupası şampiyonu oldu. Ayrıca,
  – Ayhancan Güven, Almanya ADAC GT Masters serisinde ikinci,
  – Vedat Ali Dalokay, Coppa Italia Turismo serisi  TCR SEQ kategorisinde ikinci,
  – Bener Baş-Yavuz Türkmen ekibi Doğu Avrupa Baja Kupası otomobil kategorisinde ikinci,
  – İsrafil Akyüz-Timur Sancak ekibi Doğu Avrupa Baja Kupası SSV kategorisinde ikinci,
  – Barbaros Yangın-Ejder Erişti ekibi Doğu Avrupa Baja Kupası SSV kategorisinde üçüncü sırada sezonu noktaladı.

       c) Önümüzdeki sezonlarda da, Bakanlığımızın imkan ve müsaadeleri dahilinde, gelecek vaat eden ve Avrupa’da bayrağımızı dalgalandıran sporcularımızı desteklemeye devam etmek istiyoruz.

       d) 2024 yılında gerçekleştirilmesi planlanan FIA Motorsporları Oyunları içinse hazırlık ve alt yapı çalışmalarına başladık.

       e) FIA Dünya Motorsporları Konseyi üyeliğimiz ve 10 farklı sportif komisyondaki delegelerimiz ile dünyada spora yön veren federasyonlardan birisi olmaya devam ediyoruz.

 • Sosyal Sorumluluk Projelerimiz 

  a) Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA)’nın hibe destek programıyla gerçekleştirdiğimiz Mobil Eğitim Simülatörü projemizle birlikte, Türkiye’nin 58 ilindeki devlet okullarına giderek 7-11 yaş aralığındaki 17.500’ den fazla çocuğumuzu yarış simülatörleri ile tanıştırmanın yanı sıra, bu çocuklarımıza temel trafik eğitimleri de verdik. Önümüzdeki dönemde, bu projeyi 81 ilimize yayarak, yetenekli çocuklarımızı erken yaşlarda keşfetmeyi hedefliyoruz.
  b) Dünya Ralli Şampiyonası organizasyonumuz WRC Türkiye Rallisi’nin, FIA tarafından Çevre Koruma Programı’nda en yüksek seviye olan 3 yıldızla akredite edilmesini ardından, çevre konusundaki çalışmalarımızı ulusal yarışlarımızda da başlattık.
  c) ‘’Velinin Karnesi Nasıl?’’ projesi kapsamında, bugüne kadar 15 ildeki devlet okullarımızda, 15.000’den fazla ilkokul öğrencisine hem sporumuzu tanıttık hem de temel trafik eğitimi verdik.
  d) Engelliler Komisyonumuz ile engelli vatandaşlarımızın sporcu, görevli ve medya mensubu olarak sporumuzun içinde yer almaları için ilk adımları atmaya başladık.
  e) ‘İyilikte Yarışalım’ sloganıyla, camiamızdan aldığımız güç ve yardımlaşma ruhunu, ihtiyaç ve afet (2021 orman yangınları ve 2023 deprem felaketi) bölgelerine taşıdık.
  f) Sosyal sorumluluk anlamında benzeri projeleri büyüterek ve geliştirerek, otomobillere dair farkındalık yaratma yönündeki çabalarımızı sürdüreceğiz.

Tüm bu adımları, otomobil sporları camiamızdan aldığımız gücü, spora olan tutkumuzla birleştirerek attık. Ancak otomobil sporları için, camiamız için, TOSFED için çok daha büyük hayallerimiz var. Ve bu hayalleri gerçekleştirebilmek için ‘tam gaz’ çalışmaya devam edeceğiz.