Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED), T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı – Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü (SHGM) ve Uluslar arası Otomobil Federasyonu (FIA) tarafından tanınan, Türkiye’de otomobil sporlarıyla ilgili yönetici konumunda bulunan resmi kurumdur.

Türkiye’de, otomobil sporları organizasyonlarını Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA), Uluslararası Karting Federasyonu (CIK-FIA) kural ve yönetmeliklerine mümkün olduğu ölçüde bağlı kalarak yürütmek, geliştirmek, yurt sathına yaymak ve uluslararası organizasyonlarda başarılı sonuçlar sağlamaktan sorumlu olan federasyon, hem FIA’dan hem de SHGM’den gelen yetkilerin birleşmesi sayesinde, Türkiye’de otomobil sporlarıyla ilgili tek resmi yönetici organdır.

TOSFED, Türkiye’deki otomobil sporlarının esaslarını belirleyen sportif ve idari talimatlardan oluşan Kurallar Kitabı’nı her sezon için yayınlar ve bu kitaba göre, farklı yarış branşlarının sportif ve teknik açıdan yönetimini elinde bulundurur. TOSFED’in Kurallar Kitabı, her yıl Spor Kurul tarafından yapılan kapsamlı bir çalışmanın ardından hazırlanmakta ve Yönetim Kurulu tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girmektedir.

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu, 1991 yılında T.C. Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü‘ne bağlı olarak kurulmuştur. Bu, 1960’ların sonunda düzenli olarak yapılmaya başlanan ve 1972’de ilk Avrupa Şampiyonası rallisi düzenlenen Türk otomobil sporlarının, organize biçimde yapılması yolunda atılmış en ciddi adım olmuştur. Federasyonun kurulmasıyla beraber, sporun başladığı yıllardan bu yana yönetici organ olarak görev yapan Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu bünyesindeki Spor Komitesi lağvedilmiş ve TTOK, otomobil sporuyla ilgili görev ve yetkilerini federasyona devretmiştir.

TOSFED, 1993’de motosiklet branşlarının da bünyeye katılmasıyla beraber Türkiye Otomobil ve Motorsporları Federasyonu (TOMSFED) adını alsa da, 2003 yılında Türkiye Motosiklet Federasyonu‘nun kurulmasıyla motosiklet branşları TOMSFED bünyesinden ayrılmış ve federasyon TOSFED adıyla yoluna devam etmiştir.

1991 – 1997 arasındaki ilk iki dönemde Federasyon Başkanlığı görevini Oyman Atabay‘ın üstlendiği TOSFED, 1997 -2012 arası arasında Mümtaz Tahincioğlu başkanlığında hizmetlerini sürdürmüştür. 2006 yılında özerkliğine kavuşan TOSFED’in 9 Kasım 2012 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurulu sonunda Demir Berberoğlu üçüncü başkan olarak göreve gelmiş, ancak 6 aylık süreç sonunda tüm yönetim kurulu üyeleri ile birlikte başkanlık görevinden istifa etmiştir. 4 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleştirilen Olağanüstü Genel Kurul sonucunda ise Metin Çeker TOSFED’in 4. Başkanı olarak göreve gelmiştir. 2 yıllık görev süresinin ardından, Başkan Çeker’e Spor Genel Müdürlüğü Merkez Ceza Kurulu tarafından hak mahrumiyeti cezası verilmesi ile Olağanüstü Genel Kurul’a gidilmiş ve 5 Aralık 2015 Cumartesi günü Ankara’da gerçekleştirilen seçim sonucu başkanlık görevini Serkan Yazıcı devralmıştır. 2017 yılı sonunda gerçekleştirilen FIA Genel Kurulu sonunda, FIA Dünya Motor Sporları Konseyi 14 üyesinden biri olarak seçilen Yazıcı’nın ardından, 2019 yılında yapılan Olağanüstü Genel Kurul sonucunda seçilen Eren Üçlertoprağı halen TOSFED Başkanlığı görevini yürütmektedir.

TOSFED’e bağlı olarak, ralli, pist, offroad, karting, tırmanma, rallikros, drift ve klasik otomobil olmak üzere 8 ulusal branş ve otodrag, baja, offroad challenge, x-trial, otokros ve slalom yarışlarının da aralarında bulunduğu 14 ayrı branşta mahalli organizasyonlar gerçekleştirilmektedir.

Türkiye’nin uluslararası arenadaki en başarılı federasyonlarından birisi olan TOSFED, son yıllarda sporu yurt sathına yayma konusunda da önemli aşamalar kaydetmiştir. Büyük şehirler haricinde Eskişehir, Çanakkale, Denizli, Çorum, Kayseri, Afyon, Antalya, Sakarya, Tarsus, Bolu, Düzce, Samsun, Trabzon, Rize, Kars ve Kahramanmaraş gibi Anadolu’nun farklı illerinde yapılan sportif organizasyonlar yanı sıra, kulüpleşme ve görevli eğitim seminerleri sayesinde otomobil sporlarının yaygınlaşması konusundaki çalışmalar devam etmektedir. 2020 sezonu itibariyle, 27 ilde faaliyet gösteren 56 organizatör kulüp, 1.500’ün üzerinde lisanslı sporcu ve 4.000 kadar da aktif gözetmen bulunmaktadır.

TOSFED bünyesinde bugüne kadar ülkemizde gerçekleştirilen önemli Uluslararası organizasyonlardan bazıları şu şekildedir;
• Dünya Formula 1 Şampiyonası / Türkiye (F1)
• Dünya Ralli Şampiyonası / Türkiye Rallisi (WRC)
• Avrupa Ralli Şampiyonası / Boğaziçi Rallisi (ERC)
• Avrupa Ralli Kupası / Marmaris Rallisi (ERT)
• Avrupa Ralli Kupası / ESOK Rally (ERT)
• Balkan Ralli Kupası / Battalgazi Rallisi (BRT)
• Dünya Binek Otomobiller Şampiyonası / Türkiye (WTCC)
• Dünya Rallikros Şampiyonası / Türkiye (WRX)
• Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası / Türkiye (ETRC)
• Almanya Binek Otomobiller Şampiyonası / Türkiye (DTM)
• LeMans Endurans Yarışı / Türkiye
• World Series by Renault / Türkiye
• Ferrari Racing Days / Türkiye
• Rally De Orient
• TransAnatolia
• Baja Troia

Ayrıca federasyonumuz sosyal sorumluluk projeleri kapsamında; Kadınlar komisyonumuz  tarafından Velinin Karnesi projesiyle ilköğretim öğrencilerine trafik ve yol güvenliği eğitim seminerleri gerçekleştirilirken, FIAT Motorsporları işbirliği ile de üniversite öğrencilerine Sürüş ve Yol Güvenliği Eğitim Seminerleri düzenlemektedir.

28 yaş altı gençlere yarışma imkanı sunan TOSFED Yıldızını Arıyor projesiyle her yıl yüzlerce genç motorsporları ile tanışma temel bilgileri edinme şansı ve gerçek bir yarış otomobili kullanma şansı bulmaktadır. Elemeler sonrası yıl boyunca yapılan farklı formatlardaki yarışlar sonunda birinci olan sürücüler, TOSFED desteğinde yarışma imkanı bularak bu sporda yepyeni bir kariyere başlama şansı yakalamaktadır.

TOSFED, bugün FIA nezdinde saygı duyulan, F1, WRC, WTCC, WRX gibi dünyanın en büyük yarış organizasyonlarını tamamı Türk görevlilerden oluşan bir ekiple organize edilebilen ve FIA Vakfı tarafından eğitimler için tavsiye edilen bir federasyondur. Ülkemizde otomobil sporları ayrıca son yıllarda sporcularımızın hem ralli, hem pist, hem de karting branşlarında Avrupa ve Dünya çapındaki serilerde elde ettiği başarılarla, gelişimini sürdürmektedir.