Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED), T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı – Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü (SHGM) ve Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) tarafından tanınan, Türkiye’de otomobil sporlarıyla ilgili yönetici konumunda bulunan resmi kurumdur.

Türkiye’de, otomobil sporları organizasyonlarını Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA), Uluslararası Karting Federasyonu (CIK-FIA) kural ve yönetmeliklerine mümkün olduğu ölçüde bağlı kalarak yürütmek, geliştirmek, yurt sathına yaymak ve uluslararası organizasyonlarda başarılı sonuçlar sağlamaktan sorumlu olan federasyon, hem FIA’dan hem de SHGM’den gelen yetkilerin birleşmesi sayesinde, Türkiye’de otomobil sporlarıyla ilgili tek resmi yönetici organdır.

TOSFED, Türkiye’deki otomobil sporlarının esaslarını belirleyen sportif ve idari talimatlardan oluşan Kurallar Kitabı’nı her sezon için yayınlar ve bu kitaba göre, farklı yarış branşlarının sportif ve teknik açıdan yönetimini elinde bulundurur. TOSFED’in Kurallar Kitabı, her yıl Spor Kurul tarafından yapılan kapsamlı bir çalışmanın ardından hazırlanmakta ve Yönetim Kurulu tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girmektedir.

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu, 1991 yılında T.C. Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü‘ne bağlı olarak kurulmuştur. Bu, 1960’ların sonunda düzenli olarak yapılmaya başlanan ve 1972’de ilk Avrupa Şampiyonası rallisi düzenlenen Türk otomobil sporlarının, organize biçimde yapılması yolunda atılmış en ciddi adım olmuştur. Federasyonun kurulmasıyla beraber, sporun başladığı yıllardan bu yana yönetici organ olarak görev yapan Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu bünyesindeki Spor Komitesi lağvedilmiş ve TTOK, otomobil sporuyla ilgili görev ve yetkilerini federasyona devretmiştir.

TOSFED, 1993’de motosiklet branşlarının da bünyeye katılmasıyla beraber Türkiye Otomobil ve Motorsporları Federasyonu (TOMSFED) adını alsa da, 2003 yılında Türkiye Motosiklet Federasyonu‘nun kurulmasıyla motosiklet branşları TOMSFED bünyesinden ayrılmış ve federasyon TOSFED adıyla yoluna devam etmiştir.

1991 – 1997 arasındaki ilk iki dönemde Federasyon Başkanlığı görevini Oyman Atabay‘ın üstlendiği TOSFED, 1997 -2012 arası arasında Mümtaz Tahincioğlu başkanlığında hizmetlerini sürdürmüştür. 2006 yılında özerkliğine kavuşan TOSFED’in 9 Kasım 2012 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurulu sonunda Demir Berberoğlu üçüncü başkan olarak göreve gelmiş, ancak 6 aylık süreç sonunda tüm yönetim kurulu üyeleri ile birlikte başkanlık görevinden istifa etmiştir. 4 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleştirilen Olağanüstü Genel Kurul sonucunda ise Metin Çeker TOSFED’in 4. Başkanı olarak göreve gelmiştir. 2 yıllık görev süresinin ardından, Başkan Çeker’e Spor Genel Müdürlüğü Merkez Ceza Kurulu tarafından hak mahrumiyeti cezası verilmesi ile Olağanüstü Genel Kurul’a gidilmiş ve 5 Aralık 2015 Cumartesi günü Ankara’da gerçekleştirilen seçim sonucu başkanlık görevini Serkan Yazıcı devralmıştır. 2017 yılı sonunda gerçekleştirilen FIA Genel Kurulu sonunda, FIA Dünya Motor Sporları Konseyi 14 üyesinden biri olarak seçilen Yazıcı’nın ardından, 2019 yılında yapılan Olağanüstü Genel Kurul sonucunda seçilen Eren Üçlertoprağı halen TOSFED Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Her sene Mart ve Kasım ayları arasında koşulan yurtiçi yarış sezonunda, ralli, pist, offroad, karting, tırmanma, rallikros, drift ve klasik otomobil olmak üzere sekiz ulusal branş ve otodrag, baja, offroad challenge, extreme, otokros ve slalom yarışlarının da aralarında bulunduğu toplam 14 ayrı mahalli branşta organizasyonlar olmak üzere toplamda 100’e yakın yarış düzenlenmektedir.

Ülkemizin uluslararası arenadaki en başarılı federasyonlarından birisi olan TOSFED, son yıllarda sporu yurt sathına yayma konusunda da önemli aşamalar kaydetmiştir. Büyük şehirler haricinde Eskişehir, Muğla, Aydın, Çanakkale, Denizli, Çorum, Kayseri, Afyonkarahisar, Antalya, Sakarya, Tarsus, Bolu, Düzce, Samsun, Trabzon, Rize, Kars ve Kahramanmaraş gibi Anadolu’nun farklı illerinde yapılan sportif organizasyonlar yanı sıra, kulüpleşme ve görevli eğitim seminerleri sayesinde otomobil sporlarının yaygınlaşması konusundaki çalışmalar devam etmektedir. 2022 sezonu itibariyle, 23 ilde faaliyet gösteren 41 organizatör kulübümüz, 1.700’ün üzerinde lisanslı sporcumuz ve 2.600 kadar da aktif gözetmenimiz bulunmaktadır.

Otomobil sporlarının spor turizmi ve ülke tanıtımı açısından dünya çapında yarattığı büyük fayda çerçevesinde, TOSFED, ülkemizde FIA çatısı altındaki en önemli dünya şampiyonası yarışlarını başarıyla düzenlemektedir. Özellikle 2000’li yılların başından itibaren Federasyonumuzun yaptığı başarılı çalışmalar sayesinde Formula 1 Dünya Şampiyonası – Türkiye GP’si (F1 – dokuz kez), Dünya Ralli Şampiyonası – Türkiye Rallisi (WRC – dokuz kez), Dünya Binek Otomobiller Şampiyonası (WTCC), Dünya Rallikros Şampiyonası (WRX), Avrupa Ralli Şampiyonası (ERC), Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası (ETRC), Almanya Binek Otomobiller Şampiyonası (DTM), Le Mans Dayanıklılık Yarışı (LMES), World Series by Renault (WSR), Rally De Orient (cross-country), Güney Doğu Avrupa Karting Şampiyonası (SEEKZ), Avrupa Ralli Kupası (ERT) gibi dev organizasyonlar, ülkemizde başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Federasyonumuz ayrıca sosyal sorumluluk projeleri kapsamında, otomobille ilgili hususlarda özellikle çocuklarımız, gençlerimiz, kadınlarımız ve engellilerimiz nezdinde farkındalık yaratma yönündeki çalışmalarını da sürdürmektedir. Velinin Karnesi projesiyle ilköğretim öğrencilerine trafik ve yol güvenliği eğitim seminerleri gerçekleştirmeye, Kadınlar Komisyonumuzun çalışmaları ile sporumuzdaki kadın yarışçı ve görevli sayısını arttırmaya, Engelliler Komisyonu ile engelli vatandaşlarımızın otomobil sporlarına katılımlarını arttırmaya, Fiat Türkiye’nin destekleriyle düzenlenen TOSFED Yıldızını Arıyor projesiyle sporumuza yeni genç yetenekler kazandırmaya ve Mobil Eğitim Simülatörü projemizle Anadolu’daki ilkokul çocuklarımıza simülatör deneyimi yaşatıp, temel trafik eğitimleri vermeye devam etmektedir.

TOSFED, bugün FIA nezdinde saygı duyulan, F1, WRC, WTCC, WRX gibi dünyanın en büyük yarış organizasyonlarını tamamı Türk görevlilerden oluşan bir ekiple organize edilebilen ve FIA Vakfı tarafından eğitimler için tavsiye edilen bir federasyondur. Ülkemizde otomobil sporları ayrıca son yıllarda sporcularımızın hem ralli, hem pist, hem de karting branşlarında Avrupa ve Dünya çapındaki serilerde elde ettiği başarılarla, gelişimini sürdürmektedir.