2021 sezonunda Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu bünyesinde gerçekleştirilecek ulusal ve mahalli tüm otomobil sporları organizasyonlarda yıllık ‘Ulusal Medya Akreditasyonu’ haricinde, bugüne kadar olduğu gibi ‘Günlük Medya Akreditasyonu’ prosedürü de geçerliliğini sürdürecektir.

Ulusal akreditasyonu bulunan medya mensuplarının organizasyonlarda yeniden akreditasyon formu doldurmasına gerek olmayıp, kendilerine gerekli evrak ve dokümanlar ile medya yaka kartı ve gerekirse araç plakası verilmesi yeterli olacaktır. Ulusal akreditasyonu olan medya mensuplarının da bir tabloyla listelenerek organizasyonu takip edecekleri araç plakaları, telefon numaraları gibi bilgilerin kayıt altına alınması gerekmektedir.

Günlük Akreditasyon Esasları

2021 sezonunda günlük akreditasyon prosedürü de devam edecek olup; bu haktan yararlanacak kişilerin, mutlaka bir medya kurum veya kuruluşuna bağlı olması gerekmektedir. Akreditasyon işlemleri için başvuru sahibinden mutlaka basın kartı veya kurum kartı, her ikisi de yoksa çalıştığı kuruma ait sorumlu müdürün ıslak imzası bulunan  görevlendirme yazısı talep edilecektir.

Başvurularda doldurtulması gereken form sayfanın altında yer almaktadır. Medya mensubunun akreditasyon formunu doldurmuş olması, herhangi tatsız bir olay, yaralanma ve ölümlü bir kaza sonucunda medya mensubunun bütün sorumluluklarını bildiğini gösterir belge niteliği taşıyacaktır. İmzalatılacak belgeler ve doldurulacak formlara karşılık, dokümanlar, yelek (sadece fotoğrafçı ve kameramanlara) ve yaka kartı verilecek, gün ya da organizasyon sonunda da verilen yelek organizatör kulübe iade edilecektir.

Organizasyon öncesinde medya merkezinde yer alan akreditasyon masasına uğramayan, akreditasyon formunu doldurmayan, taahhütname imzalamayan medya mensupları akreditasyon işlemlerini tamamlamamış sayılacak ve organizasyonu resmi olarak takip etmesine izin verilmeyecektir.

Herhangi bir medya kuruluşuna bağlı olmayan, ancak organizasyon sponsoru veya kulüp adına özel video veya fotoğraf çekimi yapacak kişiler için ise, organizasyondan en geç 1 hafta önce [email protected] adresine e-posta ile başvurularak izin alınması gerekmektedir.

Yıllık Ulusal Akreditasyon Esasları

Yıllık ulusal medya akreditasyonu için başvurmak isteyen medya mensuplarının aşağıda yer alan ulusal formu eksiksiz doldurularak, belirtilen evraklar ile birlikte en geç 19 Mart 2021 Cuma akşamına kadar [email protected] adresine e-posta ile ulaştırması gerekmektedir.

TOSFED tarafından değerlendirildikten sonra, başvurusu onaylanan medya mensuplarına lisans ve numaralı medya yelekleri teslim edilecektir.  2020 Ulusal Akredite Medya Listesi de TOSFED resmi web sitesinden ilan edilecektir.

Başvurular değerlendirildikten sonra, başvurusu onaylanan medya mensuplarına lisans ve numaralı medya yelekleri teslim edilecek ve Ulusal Akredite Medya Listesi TOSFED resmi web sitesinden ilan edilecektir.

Ulusal Akreditasyon İçin Gerekli Evraklar

  • Tam ve eksiksiz doldurulmuş başvuru formu,
  • Dijital vesikalık fotoğraf,
  • Sarı basın kartı veya kurum kimlik kartı,
  • Yayın hakkındaki bilgiler (tirajı, yayın periyodu, dağıtım ağı gibi),
  • 2019 yılı içerisinde otomobil sporlarıyla ilgili yapılmış haber örnekleri,
  • Serbest çalışan gazetecilerin başvurularında, yazı ve makalelerinin yer aldığı yayınların adları ve yayınlandığı tarihlerin listesi.