2024  sezonunda Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu faaliyet takvimleri kapsamında gerçekleştirilecek olan ulusal ve mahalli tüm otomobil sporları organizasyonlarda, yıllık ‘Ulusal Medya Akreditasyonu’ haricinde, bugüne kadar olduğu gibi ‘Günlük Medya Akreditasyonu’ prosedürü de geçerliliğini sürdürecektir.

Ulusal akreditasyonu bulunan medya mensuplarının, katıldıkları organizasyonlarda yeniden akreditasyon formu doldurmasına gerek olmayıp, kendilerine gerekli evrak ve dokümanlar ile medya yaka kartı ve gerekirse araç plakası verilmesi yeterli olacaktır. Ulusal akreditasyonu olan medya mensuplarının, organizatör tarafından listelenerek organizasyonu takip edecekleri araçların plakaları, telefon numaraları gibi bilgilerin kayıt altına alınması gerekmektedir.

Yıllık Ulusal Akreditasyon Esasları

2024 sezonunda ulusal ve mahalli tüm otomobil sporları organizasyonlarında geçerli olacak yıllık ulusal medya akreditasyon işlemleri için başvurmak isteyen medya mensuplarının, ulusal akreditasyon formunu eksiksiz doldurularak, belirtilen evraklar ile birlikte en geç 16 Şubat 2024 Cuma akşamına kadar medya@tosfed.org.tr adresine e-posta ile ulaştırması gerekmektedir.

Değerlendirme sonrasında başvurusu onaylanan medya mensuplarına, lisans ve numaralı medya yelekleri teslim edilecek ve 2024 Ulusal Akredite Medya Listesi TOSEFD resmi web sitesinde ilan edilecektir.

Zamanında gelmeyen ya da eksik formlar dikkate alınmayacaktır.

Ulusal Akreditasyon İçin Gerekli Evraklar

  • Tam ve eksiksiz doldurulmuş başvuru formu,
  • Dijital vesikalık fotoğraf,
  • Basın kartı veya kurum kimlik kartı,
  • Yayın hakkındaki bilgiler (tirajı, yayın periyodu, dağıtım ağı gibi),
  • 2023 yılı içerisinde otomobil sporlarıyla ilgili yapılmış haber örnekleri,
  • Serbest çalışan gazetecilerin başvurularında, yazı ve makalelerinin yer aldığı yayınların adları ve yayınlandığı tarihlerin listesi.

Günlük Akreditasyon Esasları

2024 sezonunda günlük akreditasyon prosedüründen yararlanacak kişilerin, mutlaka bir medya kurum veya kuruluşuna bağlı olması gerekmektedir. Akreditasyon işlemleri için başvuru sahibinden mutlaka basın kartı veya kurum kartı, her ikisi de yoksa çalıştığı kuruma ait sorumlu müdürün ıslak imzası bulunan  görevlendirme yazısı talep edilecektir.

Başvurularda doldurulması gereken form, sayfanın altında yer almaktadır. Medya mensubunun akreditasyon formunu doldurmuş olması, herhangi tatsız bir olay, yaralanma ve ölümlü bir kaza sonucunda bütün sorumluluklarını bildiğini gösterir belge niteliği taşıyacaktır. İmzalatılacak belgeler ve doldurulacak formlara karşılık, dokümanlar, yelek (sadece fotoğrafçı ve kameramanlara) ve yaka kartı verilecek, gün ya da organizasyon sonunda da verilen yelek organizatör kulübe iade edilecektir.

Organizasyon öncesinde medya merkezinde yer alan akreditasyon masasına uğramayan, akreditasyon formunu doldurmayan, taahhütname imzalamayan medya mensupları akreditasyon işlemlerini tamamlamamış sayılacak ve organizasyonu resmi olarak takip etmesine izin verilmeyecektir.

Herhangi bir medya kuruluşuna bağlı olmayan, ancak lisanslı takım, organizasyon sponsoru veya organizatör kulüp adına özel video veya fotoğraf çekimi yapacak kişiler için ise, organizasyondan en geç 1 hafta önce medya@www.tosfed.org.tr adresine e-posta ile başvurularak izin alınması gerekmektedir.