Nasıl Lisans Alabilirim?

2024 sezonunda geçerli olacak Sportif Belge bedelleri TOSFED Yönetim Kurulu onayı sonrasında açıklanmış olup, detayları aşağıdaki gibidir;

 1. Sporcu Lisans işlemleri, 04/12/2019 tarihli ve 30978 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Spor Lisans, Vize ve Transfer Yönetmeliği uyarınca, 2020 sezonundan itibaren Gençlik ve Spor İl/İlçe Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. Detaylı bilgi için web sayfamızda yer alan Lisans bölümüne bakabilirsiniz.
 2. Gençlik ve Spor İl/İlçe Müdürlükleri’nden alınan Sporcu Lisansına ek olarak verilecek Takım Belgesi/Yarışmacı ve Sürücü Sportif Belgesi TOSFED tarafından verilecektir.
 3. Gençlik ve Spor İl/İlçe Müdürlükleri’nden alınacak olan Sporcu Lisans bedeli tüm branşlarda 1920 TL olup, bu bedel Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) banka hesabına yatırılacaktır. Benzer şekilde, yukarıda yer alan tablodaki tüm sportif belge bedellerinin de TOSFED’e ödenmesi gerekmektedir.
 4. Sportif Yarışmacı/Sürücü Belgesi TOSFED resmî web sitesi üzerinden online olarak yapılmakta, kredi kartı ile ödeme ve banka havalesi alternatifleri bulunmaktadır.
 5. Yeni bir uygulama olarak, 2024 yılında herhangi bir branşta ilk kez sportif belge başvurusu yapan kadın sporculardan, 2024 sezonu için geçerli sportif belge ücreti alınmayacaktır. Ayrıca geçmiş senelerde lisansı olup, 2024 yılında tekrardan sportif belge alacak olan kadın sporcularımız 2024 sezonu için geçerli sportif belgelerini %50 indirimli olarak alacaktır.
 6. 2024 yılında, herhangi bir branşta ilk kez sportif belge başvurusu yapan 2002 yılı ve üstü doğumlu erkek sporcular, 2024 sezonu için geçerli sportif belgelerini %50 indirimli olarak alacaktır.
 7. Beşinci ve altıncı maddede bahsedilen, kadın sporcular ve 22 yaş altı erkek sporculara uygulanan bu teşvik indirimleri, TÜBİTAK ve TOSFED YILDIZINI ARIYOR yarışmaları için verilen sportif belgelerde geçerli değildir.
 8. TÜBİTAK yarışlarına katılan sporcularımızın, Mahalli Pist Sportif Sürücü Belgesi alması gerekmektedir.
 9. Takım Belgesi ve Marka lisansları, online başvuru ile alınamaz. Bu belge ve lisanslar için TOSFED lisans birimine doğrudan başvuru yapılması gerekmektedir.
 10. Ulusal Sportif Yarışmacı/Sürücü Belgesi ile ilgili branşların mahalli yarışlarına katılmak mümkündür. Ancak bu uygulamanın tersi geçerli değildir. Örneğin, sadece mahalli sportif belgesine sahip sporcular ulusal yarışlara katılamaz.
 11. Ralli Sportif Yarışmacı/Sürücü Belgesi ile Tırmanma/Rallikros branşlarına katılmak mümkündür. Ancak bu uygulamanın tersi geçerli değildir. Örneğin, sadece Tırmanma/Rallikros sportif belgesine sahip sporcular ralli yarışlarına katılamaz.
 12. Özel kupa organizasyonlarında yarışan sporcular, ilgili branşın “Ulusal Sürücü Sportif Belgesi”ni almak zorundadır.