Bu hafta sonu İtalya’da gerçekleşen Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) 6. ayağında Bp Ford Abu Dhabi World Team çifte zaferle yarışı tamamladı.

Bp Ford Abu Dhabi World Team’den Jari Matti Latvala’nın birinci olarak tamamladığı yarışta takım arkadaşı Mikko Hirvonen ikinci sırada onu takip etti. Üçüncülüğü ise Peter Solberg aldı.

Bu yarışta Citroen Total World Rally Team’den Sebastien Loeb, SS 11’de lastik değiştirmek için durdukları sırada co-pilotu Daniel Elena´nın kemerini bağlamaması nedeniyle iki dakikalık ceza aldı. Komiserler tarafından verilen 2 dakikalık penaltı nedeniyle Loeb’ün ilk üç podyumunda olamaması yarışın en beklenmedik olayı oldu. Dünya Şampiyonu yarışı dördüncü sırada tamamladı.

Şampiyonanın 6. yarışı sonrasında pilotlar klasmanında Loeb 55 puanla liderliğini koruyor. Loeb’ü 38 puanla Hirvonen izliyor. Üçüncü sırada ise 31 puanla Sordo bulunuyor.

Takımlarda ise Citroen Total World Rally Team 90 puanla birinci sırada yer alırken, ikinci sırada 61 puanla Bp Ford Abu Dhabi World Rally Team var. Stobart Vk M-Sport World Rally Team ise 44 puanla üçüncülüğünü koruyor.