Otomobil sporlarına başlamak için eğitim almanız gibi herhangi bir zorunluluk söz konusu değildir. Gerekli işlemleri yaparak, ilgili branş için lisans alan, yarış otomobili olan veya kiralayan herkes yarışlara katılabilir.

Ancak hangi branşta yarışmayı düşünüyorsanız, o konuda eğitim alarak başlamanız en doğru yoldur. Bugün için sportif sürüş eğitimi veren lisanslı kurumlar; İstanbul’da  BOM Akademi, İzmir’de ise Ülkü Park‘tır. Bu kurumlara  www.bomakademi.com ve www.ulkupark.com adreslerinden ulaşarak eğitim programları ile ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Eğitim aldıktan sonra pist branşında yarışmaya başlayabileceğiniz güncel alternatifler olarak Safari Motorspor tarafından düzenlenen Opel Corsa OPC Cup, BOM Akademi tarafından düzenlenen BOM Akademi Kupası sayılabilir. Bu kupalara katılım detayları ile ilgili yine bu kurumlardan bilgi alabilirsiniz.

Ralli, drift ve offroad branşlarında araç hazırlanması, araç kiralanması ve servis hizmetleri gibi alternatifler için web sitemizin LİSANSLI TAKIMLAR sayfasında yer alan takım ve garajlar ile irtibata geçebilirsiniz.

Bir diğer branş olan ve 7 yaşından itibaren yapılabilen karting konusunda ise, eğitim, araç temini ve kiralanması gibi konularında Tuzla Karting Kulübü (TMK) resmi web sitesinden detaylara ulaşabilir, kendileriyle irtibata geçerek bilgi alabilirsiniz.

Otomobil sporlarına genç sürücüler kazandırmayı hedefleyen TOSFED Yıldızını Arıyor başlangıç için en doğru seçenektir.

2019 ve 2020 yılında Covid-19 pandemisi nedeniyle gerçekleştirilemeyen proje, 2022 yılında pandemi şartlarının normale dönmesi halinde, yeteneğine ve kendine inanan ehliyet sahibi, 28 yaş ve altı gençlerin katılımına açık olarak 4. kez düzenlenecektir.

Bu projeye başvuracak adayların;

• 18-28 yaş aralığında olması (2019 sezonu için en fazla 1991 doğumlu)
• Türkiye Cumhuriyeti veya KKTC vatandaşı olması,
• Ehliyet sahibi olması,
• Adli sicil kaydı bulunmaması,
• En az orta öğretim mezunu olması,
• Herhangi bir sağlık sorunu bulunmaması,
• Kilo Boy Endeksi; maksimum boy + 10 kg. olması, (Örnek 1.76 boy en fazla 86 kg. olabilir)
• Son başvuru tarihine kadar kayıt işlemlerini tamamlamış olması gerekmektedir.

Bu şartlara uygun olan katılımcıların, bulunduğu yıl için geçerli TOSFED Yıldızını Arıyor yarışmacı lisansı alması gerekiyor. Elemeler ve finallerde kullanılan Fiat Egea yarış otomobilleri ve gerekli tüm ekipman TOSFED ve Fiat tarafından karşılanıyor ve lisans harici hiç bir bedel alınmıyor.

TOSFED Yıldızını Arıyor projesi detayları www.tosfedyildiziniariyor.com web sitesinde yer alıyor.

Ayrıca her yıl, sezon başında farklı illerde düzenlediğimiz ‘Gözetmen Eğitim Seminerleri‘ne katılarak, farklı branşlarda düzenlenen yarışlarda görev alabilir ve bu sayede sporu daha yakından tanıma ve öğrenme şansı da bulabilirsiniz.

Şubat-Mart döneminde gerçekleşen eğitim seminerleri ile ilgili detayları sosyal medya hesaplarımız ve resmi web sitemiz üzerinden takip edebilir, bulunduğunuz ildeki İl Gözetmen Kurulları ile irtibata geçebilirsiniz…