Otomobil sporlarına başlamak için eğitim almanız gibi herhangi bir zorunluluk söz konusu değildir. Gerekli işlemleri yaparak, ilgili branş için lisans alan, yarış otomobili olan veya kiralayan herkes yarışlara katılabilir.

Ancak hangi branşta yarışmayı düşünüyorsanız, o konuda eğitim alarak başlamanız en doğru yoldur. Bugün için sportif sürüş eğitimi veren lisanslı kurumlar; İstanbul’da  BOM Akademi, İzmir’de ise Ülkü Park’tır. Bu kurumlara www.bomakademi.com ve www.ulkupark.comadreslerinden ulaşarak eğitim programları ile ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Eğitim aldıktan sonra, BOM Akademi tarafından düzenlenen BOM Akademi Kupası ve Ülkü Motorsporları tarafından düzenlenen mahalli yarışlar ile pist branşında yarışmaya başlayabilirsiniz.

Ralli, drift ve offroad branşlarında araç hazırlanması, araç kiralanması ve servis hizmetleri gibi alternatifler için web sitemizin LİSANSLI TAKIMLAR sayfasında yer alan takım ve garajlar ile irtibata geçebilirsiniz.

6 yaşından itibaren yapılabilen karting branşına başlamak için önce eğitim alınması en doğru yoldur. Eğitim, araç temini ve kiralanması gibi konularda;

Emre Ergör Karting Team  – 0534 769 33 81 (Emre Ergör)
DNR Karting Team –  0 542 425 49 60 (Emre Ergökçen)
Dynamic Racing Team – 0542 265 34 34 (Tayyar Yüzbaşıoğulları)
BOM Karting Team – 0 549 843 08 21 (Murat Eğilmez)
Karting Fest Türkiye – 0216 465 13 22 (Burak Büyükpınar)

bu takım ve garajlar ile irtibata geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Otomobil sporlarına genç sürücüler kazandırmayı hedefleyen TOSFED Yıldızını Arıyor başlangıç için en doğru seçenektir.

2019 ve 2020 yılında Covid-19 pandemisi nedeniyle gerçekleştirilemeyen proje, 2022 yılında pandemi şartlarının normale dönmesiyle birlikte, yeteneğine ve kendine inanan ehliyet sahibi, 30 yaş ve altı gençlerin katılımına açık olarak 4. kez düzenleniyor.

Bu projeye başvuracak adayların;

• 18-30 yaş aralığında olması (2022 sezonu için en fazla 1992 doğumlu)
• Türkiye Cumhuriyeti veya KKTC vatandaşı olması,
• Ehliyet sahibi olması,
• Adli sicil kaydı bulunmaması,
• En az orta öğretim mezunu olması,
• Herhangi bir sağlık sorunu bulunmaması,
• Kilo Boy Endeksi; maksimum boy + 10 kg. olması, (Örnek 1.76 boy en fazla 86 kg. olabilir)
• Son başvuru tarihine kadar kayıt işlemlerini tamamlamış olması gerekmektedir.

Bu şartlara uygun olan katılımcıların, bulunduğu yıl için geçerli TOSFED Yıldızını Arıyor yarışmacı lisansı alması gerekiyor. Elemeler ve finallerde kullanılan Fiat Egea yarış otomobilleri ve gerekli tüm ekipman TOSFED ve Fiat tarafından karşılanıyor ve lisans harici hiç bir bedel alınmıyor.

TOSFED Yıldızını Arıyor projesi detayları www.tosfedyildiziniariyor.com web sitesinde yer alıyor.

Ayrıca her yıl, sezon başında düzenlediğimiz ‘Gözetmen Eğitim Seminerleri‘ne katılarak, farklı branşlarda düzenlenen yarışlarda görev alabilir ve bu sayede sporu daha yakından tanıma ve öğrenme şansı da bulabilirsiniz.

Şubat-Mart döneminde gerçekleşen eğitim seminerleri ile ilgili detayları sosyal medya hesaplarımız ve resmi web sitemiz üzerinden takip edebilir, bulunduğunuz ildeki İl Gözetmen Kurulları ile irtibata geçebilirsiniz…