3 Haziran tarihinde Kocaeli Otomobil Sporları Kulübü KOSDER tarafından düzenlenen Borusan Otomotiv Motorsport Akademi organizasyonu BOM Akademi Kupası’nın 2. ayağı son tura kadar süren sıcak mücadele ile gerçekleşti.

11 otomobil ve 17 sporcunun start aldığı BOM Akademi 2. ayak ilk yarışında, yarışı son tura kadar Yaman Yılmaz ile büyük bir mücadele yaşayan tecrübeli isim Süreyya Saruhan kazandı. Yarış boyunca tecrübeli pilot Cengiz Artam ile Alphan Altın arasında geçen 6. lık mücadelesi ise izleyecilerden tam not aldı. BOM Akademi eğitimlerinden gelerek ilk kez yarışmaya başlayan Batur Kızıltepe ve İsmail Hakkı Erenoğlu’nun 4. lük mücadelesi ise iki genç sporcunun bir çok tecrübeli pilot arasında gösterdikleri performans ile övgüye değerdi. İlk yaşın en şansız ismi ise yaşadığı teknik sorun nedeni ile yarışı bırakmak zorunda kalan ilk ayak yarışlarının galibi Muratcan Eğilmez oldu.

İlk yarışın sonucuna göre start alınan ikinci yarışta ise günün en hızlı ismi Yaman Yılmaz iyi bir start alamadı ve 5.liğe kadar geriledi. Ancak son iki turda günün en hızlı ikinci zamanlarına imza atan ve BOM Akademi eğitimlerinden gelerek ikinci yarışı 3. sırada bitirmeyi başaran Barkın Bayhan ile karting yarışlarından tanıdığımız ve yarışı ikinci sırada tamamlayan hızlı pilot Güney Altuner’i yaptığı cesur ataklarla geçerek birinci bitirmesi Yaman Yılmaz’ın kupa için önemli puanlar toplaması ve liderliğe çıkmasını sağladı. 

Hafta sonu yapılan yarışlardaki bir diğer ilgi çekici mücadele ise baba oğul Solmaz’lar arasında gerçekleşti. İlk yarışta finişe önde gelen isim genç Mert Solmaz olsa da ikinci yarışta önde olan isim tecrübeli Bülent Solmaz oldu. Bu yıl ilk kez yarışmaya başlayan Mert Yılmazoğlu ise her tur artan performansı ve hatasız sürdürdüğü yarışlar sonucunda yine önemli puanları hanesine yazdırmış oldu.

BOM Akademi kupası 9 Eylül ve 28-29 Ekim tarihlerinde İzmir’de düzenlenecek yarışlar ile devam edecek.

İki ayak dört yarış sonunda puan durumu:

1. YAMAN YILMAZ – AHMET ARMAĞAN / 47                

2. SÜREYYA SARUHAN – AYTUĞ SAKALLIOĞLU  / 41                

3. GÜNEY ALTUNER / 38                

4. MURATCAN EĞİLMEZ / 34                

5. İSMAİL HAKKI ERENOĞLU / 33                

6. BATUR KIZILTEPE – BARKIN BAYHAN / 22                

7. ALPHAN ALTIN – HALUK EGE / 21                

8. CENGİZ ARTAM / 21                

9. LEVENT ÖGEL / 20                

10. MERT SOLMAZ / 18                

11. MERT YILMAZOĞLU / 17