Kısa adı İMOK olan İzmir Motorsporları ve Otomobil Kulübü tarafından düzenlenen sosyal sorumluluk projesi, “Neden Güvenli Sürüş, Nedir bu Otomobil Sporları” söyleşisi öğretim görevlileri ve öğrencilerden oluşan kalabalık bir katılımcı ile İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

İMOK üyelerinden moderatör Hakan Akman yönetiminde ve yönetim kurulu üyeleri Orçun Nural, Haldun Karakoç, Süleyman Terzioğlu ve Erkan Yanıkoğlu ile yapılan söyleşide, öğrencilere yol ve trafik güvenliği konularında temel bilgiler verildi. Gençlerin trafik kültürü konusunda, doğru bilinçlenmesi sağlamaya yönelik yapılan sunumla, trafik ve otomobil ile ilgili doğru bilinen yanlışlar anlatılırken, risklerin tanınması ve kaçınılması gibi temel konular ele alınarak, araç dinamikleri ve otomobile hakimiyet konularında farkındalık çalışması yapıldı.

Otomobil sporlarına adım atmak isteyen gençlerin için yarış otomobillerinin güvenliği, normal araçlardan farklılıkları, hazırlanan resim ve videolar ile paylaşılırken, katılımcılara motorsporları içinde hangi eğitimleri alarak (gözetmenlik, pilot, co-pilot) nerede, nasıl ve yer alabilecekleri anlatıldı.

Sunumun sonundaki soru cevap bölümünde doğru cevabı veren öğrenciler Pirelli’nin şapka hediyelerine ulaşırken, ayrıca yapılan çekiliş ile de iki öğrenciye yarış öncesi antremanı olarak, co-pilotluk deneyim fırsatı sunuldu. Katılımcılar söyleşi sonrası kampüs içine getirilen Honda Civic Type-R yarış otomobilini de inceleme fırsatı buldu.

Ülkemizdeki trafik kazalarının oluşmasını önlemeye karşı yapılan farkındalık çalışması ile, hedef kitlesini kollejler ve yüksek öğretim kurumları olarak belirleyen İMOK, 2019 yılında da İzmir ve yakın çevresindeki okullarda çalışmalarına devam edecek.