2018 İSOFF Challenge 1. Yarışı 10 Haziran Pazar günü Büyükçekmece Belediyesi katkılarıyla oluşturulan yeni parkurda koşuldu. İstanbul Offroad Kulübü ekibi tarafından hız ve off road performansını dengeleyecek şekilde tasarlanan parkur keskin virajlar, arka arkaya zıplama noktaları ve hızlanma düzlükleri ile yarışçıların tüm yeteneklerini kullanmalarını sağlarken, izleyicilere de zevkli bir seyir sundu.

Sezonun ilk yarışı olarak start alan organizasyonda parkur kadar katılan ekipler de ilgi çekti. Çarpışantürk ailesinden 3 kişi yarışıyordu. Tecrübeli offroad sporcusu Kenan Çarpışantürk, ailesinden iki kişiyle daha start aldı. Yine tanınmış yarışçılardan İSOFF Başkanı Erkan Birinci bu kez Can Am aracını oğlu Yağız Birinci’ye teslim etti. İlk kez yarışan Yağız Birinci’ye tecrübeli yarışçı Arman Özdemir co pilotluk yaptı. Birincilik kürsülerinde görmeye alıştığımız Ali Doğaner ise co-pilot olarak yanına oğlu Derin Doğaner’i aldı. Yine tecrübeli yarışçılardan Ali Gökhan Yazıcı’nın oğlu Efehan Yazıcı da ilk yarışı için pilot koltuğuna oturdu. Üç genç yarışçı da yarış heyecanını çok çabuk üstlerinden atıp güzel bir yarış çıkardılar. 21 ekibin kayıt yaptırdığı yarışta araçları çatlak cam nedeniyle Teknik Kontrolde takılan Murat Öztiryaki – Mehmet Batuhan Aksu ekibi ile Yusuf Yıldız – Mehmet Bahadır Yıldız ekibi start alamadılar.

Sıralama turlarında en iyi zamanı 02:32 ile SSV sınıfında Can Am X3 ile yarışan Ali Doğaner – Derin Doğaner yaptı. Onu yine aynı araçla Ali Çetin – Özgür Kirelli 02:39 ve S3 sınıfında Nissan Navara ile yarışan Kenan Çarpışantürk – Harun Çarpışantürk 02:41 ile takip etti. Can Am X3 ile yarışan Yağız Birinci – Arman Özdemir start sırası için koşulan bu turda takla attılar. Araç servis aldıktan sonra yarışa devam edecek duruma geldi. Sıralama turlarında Suzuki 1600 ile yarışan Hicabi Keleş – Handegül Turunç ekibi motor patlatarak yarıştan çekilmek zorunda kaldılar.

Toplam 12 tur dönülen ilk etabın sonunda sıralama turlarında en iyi zamanları yapan ekipler aynı kaldı. Doğaner ekibi 21:04 zaman ile en iyi dereceyi kimseye kaptırmayacağını gösterdi. Çetin – Kirelli ekibi 21:56 zamanla onu takip ederken, Çarpışantürk ekibi 23:12 ile ilk üçün içinde yer aldı. İlk etapta en iyi zamanı yapan 16 ekip bir üst tura çıkmaya hak kazandı.

10 tur koşulan ikinci etapta toz duman içinde harika bir rekabet izledik. Bu etap sonunda en iyi zamanları yapan 8 ekip bir üst tura çıkmaya hak kazanacakken 8 yarışçı ekip elendi. Bu etapta ilk üç sıra yine değişmedi. Doğaner ekibi, Çetin – Kirelli ekibi, Çarpışantürk ekibi yine en iyi üç zamanı yaptı. Onları Mitsubishi 3500 ile Ali Gökhan Yazıcı – Alparslan Yüksel, DeToro ile Kubilay Tüfekçi – Nihat Keskin, Can Am X3 ile Yağız Birinci – Arman Özdemir, Suzuki 2500 ile Oğuz Çetin – Mehmet Batuhan Aksu ve Toyota ile Devrim Öztürk – Semih Noyan takip etti. Jeep ile yarışan Tuncay Akbulut – Uğur Tepe finişe az bir mesafe kala yarışı terk etmek zorunda kaldılar.

Son etap, final etabı büyük bir heyecan ve birden bastıran yağmur altında start aldı. Final etabında da ilk üç sıralaması değişmedi. Birinci Doğaner’ler, İkinci Çetin – Kirelli ekibi, üçüncü Çarpışantürk’ler oldu. Genel Klasmanda kupaları Büyükçekmece Belediye Başkanı Yardımcısı Başak Sancar takdim ederken, Sınıf kupalarında Yağız Birinci’nin kupasını babası Erkan Birinci verdi.

2018 İSOFF Challenge 23 Eylül ve 11 Kasım’da yine aynı parkurda koşulacak yarışlarla devam edecek.