Antalya Motorsporları Kulübü (AMK) tarafından organize edilen ve bir diğer Antalya kulübü olan Kemer Motorsporları Kulübü (KMK)’nün de önemli katkılarda bulunduğu Akdeniz Şampiyonası yıllardır Dünya Ralli Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Antalya’da gerçekleştirildi. Solargard Cam Filmleri ana sponsorluğunda, AGT, Klassis Yapı, Türkmen Carpet ve Palmet Resort Hotel yardımcı sponsorluğunda gerçekleştirilen, Solargard Akdeniz Şampiyonası’ na Kemer ve Konyaaltı Belediyesi büyük destek verdi. 2009 Solargard Akdeniz Şampiyonası´nın ilk ayağı olan Otokros yarışı 14 Mart’ta gerçekleştirildi.

Akdeniz Üniversitesi Seyirci Etabı´nda gerçekleştirilen yarış büyük çekişmelere sahne oldu. Etaba ilk çıkan Kategori 1 sürücülerinden yerel sürücü ve etapta bir çok kere yarışan Fiat Palio sürücüsü Serdar Honamlı ve kariyerinde ilk defa toprak zeminde yarışan Peugeot 106 sürücüsü Serhan Türkkan´ın mücadelesinden Türkkan zaferle ayrıldı. 2008 İstanbul Ralli Şampiyonası N2 birincisi Kemal Çetinkaya ise bu sınıfta üçüncü olan isim oldu.

Kategori 2´de ise Yüksel Özgür Citroen C2´si ile sınıfında liderliği kazanırken, Orçun Nural ikinci ve Antalya´lı sürücü Mustafa Çakal üçüncü oldu.

Tüm otomobillerin Mitsubishi Lancer´lardan oluştuğu Kategori 3´te ise bu etapta ilk defa yarışan Evo 8 sürücüsü Ömer Erdem yaklaşık altı saniyelik farkla birinci olurken, arkasından Antalya´lı sürücü Mustafa Söylemez geldi. Öğül Orhan ise yarışı üçüncü sırada tamamlayan isim oldu.

4. Kategorideki tek isim olan Yunus Emre Zümrüt birinci oldu.

15 Mart pazar günü organize edilen Solargard Akdeniz Şampiyonası´nın ikinci yarışı olan Kemer Rallisi´nde iseMitsubishi Lancer Evo 9 sürücüsü Mustafa Söylemez her beş etabı da kazanarak zafere ulaşan isim oldu.

Dünya Ralli Şampiyonası´nda kullanılan Kemer etabının ikiye bölünmesiyle elde edilen Klassis ve AMK etaplarında yarışmak için 14 ekip start alsa da sadece 10 ekip finişe ulaştı.

Söylemez´in ardından Mitsubishi Lancer Evo 8´i ile ilk rallisine çıkan Berkay Şavkay genel klasman ikincisi olarak yarışı bitirirken ardından eş bir otomobil ile mücadele eden Ömer Erdem yarışı üçüncü sırada bitirdi.

Şampiyona 4 Nisanda gerçekleşecek Türkiye Tırmanma Şampiyonası 1. yarışı ve 5 Nisan’da gerçekleşecek mahalli Pegasus Rallisi ile Antalya’da devam edecek.

Yarışın fotoğrafları için tıklayınız Fotoğraflariçin Sayın Soner Tamer’e teşekkür ederiz.