Arkas Otomotiv Türkiye Ralli Şampiyonası’nda 2008 sezonunun beşinci yarışı olan Yeşil Bursa Rallisi, 6-7 Eylül’de koşulacak. Fiat Motorsports Turkey Takımı adına Fatih Kara – Bilge Ayan ve Yağız Avcı – Ersan Alkır’dan oluşan iki genç ekip, şampiyonluk mücadelesine bu yarışta da devam edecek.

Arkas Otomotiv Türkiye Ralli Şampiyonasında sezonun beşinci yarışı olan Yeşil Bursa Rallisi, Bursa Otomobil Sporları Kulübü (BOSSEK) tarafından 6-7 Eylül tarihlerinde düzenlenecek. Şampiyonluk mücadelesinin tüm hızıyla süreceği Yeşil Bursa Rallisi’nde Fiat Motorsports Turkey Takımı da genç pilotlarıyla yerini alacak.

Bu yıl 33’üncü kez düzenlenecek olan Yeşil Bursa Rallisi, 6 Eylül Cumartesi günü saat 12:00’da Bursa As Merkez Alışveriş Merkezi önünden start alacak. Şampiyonanın sondan bir önceki yarışı olması nedeniyle büyük bir rekabete sahne olacağı tahmin edilen Yeşil Bursa Rallisi’ne çok sayıda ekibin katılması bekleniyor.

Bu yıl Fatih Kara ve Yağız Avcı’nın pilotajlarında iki Fiat Punto Super 1600 ile şampiyonluk mücadelesi veren Fiat Motorsports Turkey, Bursa’daki bu önemli yarış için tüm hazırlıklarını tamamladı. Sezonun bundan önceki asfalt zeminli yarışı olan Ege Rallisi’ni genel klasman birincisi olarak bitiren Fatih Kara, yılın bu ikinci asfalt mücadelesine yine aynı hedefle başlayacak. İki tekerlekten çekişli otomobillerle, dört tekerlekten çekişli otomobillerin asfalt zeminde şanslarının eşit hale gelmesinin avantajını kullanmak isteyen Fiat’ın genç pilotu Fatih Kara, son yarış öncesi şampiyonluk için çok önemli olan bu yarıştan maksimum puan çıkarmak istiyor. Takımın diğer genç ve başarılı ekibi Yağız Avcı – Ersan Alkır ikilisi, hem genel klasma hem de Genç Sürücüler Şampiyonası’nda maksimum puan almak için start alacak. Super 1600 kategorisinde takım arkadaşı Fatih Kara’nın 0.25 puan ardında ikinci durumda bulunan Yağız Avcı, bu yarışta takım olarak bu üstünlüklerini korumak ve arkasındaki rakiplerine geçit vermemek için tüm gücünü ortaya koyacak. Genç Sürücüler sınıfında açık ara lider durumda bulunan Avcı, Bursa’dan alacağı puanlarla, son yarış öncesi şampiyonluğunu garantilemek istiyor.

6 Eylül günü start alacak olan Yeşil Bursa Rallisi’nde ekipler ilk gün 7, ikinci gün ise 6 özel daha geride bırakıp finişe ulaşmaya çalışacaklar. Asfalt zeminde geçilecek 13 özel etabın toplam uzunluğu 129.3 kilometre, yarışın toplam uzunluğu ise 527.2 kilometreden oluşuyor. Yarışın finişi 7 Eylül Pazar günü saat 16:25’te yine As Merkez önünde olacak.