VİZYON

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun vizyonu; bilimsel ve yenilikçi yaklaşımlarla Türk Otomobil Sporlarının, ülkemizdeki bilinirliğini artırarak yaygınlaşmasını ve uluslararası organizasyonlarda  kalıcı olarak var olmasını sağlamaktır.

 

MİSYON

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun misyonu; Ülkemizdeki tüm ulusal ve uluslararası otomobil sporları faaliyetlerini düzenleme ve denetleme yetkisine sahip yegane kurum olarak, Ulusal ve Uluslararası düzeyde rekabet edebilecek altyapıyı oluşturmak; spor ve sporculara destek vermek; otomotiv sektörü ve yan sanayilerin gelişimine, AR-GE  çalışmalarına platform oluşturmak; sosyal, kültürel ve ekonomik politikalara paralel hedeflerde buluşarak toplumsal fayda sağlamak.

Ayrıca  kaynakların etkin kullanılmasıyla, finansal yapının güçlendirilerek sporun gelişim ve tanıtımına olanak sağlamaktır.

 

STRATEJİK PLAN

 • Ülke tanıtımı ve spor ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) ve Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) promotör şirketiyle ile yapılan görüşmeler ve lobi çalışmaları sonucunda 8 yıl aradan sonra Dünya Ralli Şampiyonası gibi büyük bir organizasyon yeniden ülkemize kazandırılmış olup, 3 yıl üst üste en başarılı organizasyonlar arasında yer almıştır.
 • WRC Türkiye Rallisi kapsamında ‘sıfır atık’ hedefiyle büyük çevresel fayda yakalanmış olup, ÇEVKO Vakfı işbirliği ile 2019’da 22,5 ton, 2020’de yapılan seyircisiz yarışta dahi 3.5 ton ambalaj atığının geri dönüşümü sağlamış ve ölçülebilir çevresel yararlar elde edilmiştir. FIA Çevre ve Sürdürülebilirlik Komisyonu raporuna göre organizasyon “Çevre Bilinçli Eylem” programı kapsamında 3 üzerinden 3 yıldız aldı. Ayrıca ‘Bir Pilot-Bir Fidan’ sloganı ile yarışa katılan tüm sporcuların adına TEMA Vakfına bağışta bulunulmuştur.
 • Ayrıca WRC Türkiye Rallisi sırasında, T.C. Sağlık Bakanlığı’mızdan da alınan destekler sayesinde, Covid-19’a karşı alınan önlemler sayesinde, FIA Tıbbi Komisyonu’nda 2020’de şampiyonada verilen en yüksek not alınmıştır.
 • Dokuz yıl aradan sonra ülkemize geri dönen Formula 1 Dünya Şampiyonası Türkiye GP’si, WRC Türkiye Rallisi’nin hemen ardından, sadece yedi hafta içinde büyük bir başarıyla organize edilmiş ve hem FIA, hem de F1 Yönetimi’nden övgü alınmıştır. TOSFED, 850 kişilik gönüllü görevli kadrosu ile beraber, yarışın tüm sportif yönetimini üstlenmiştir.
 • Formula 1 Türkiye GP’si, Formula 1’in yaptığı uluslararası seyirci anketine göre 2020 sezonunun en iyi yarışı seçilmiştir.
 • Türkiye, 2020 yılında, pandemi şartlarında, dünyanın en önemli iki otomobil yarışı şampiyonası olarak kabul edilen Formula 1 Dünya Şampiyonası ve Dünya Ralli Şampiyonası yarışlarının ikisini birden düzenleyebilen iki ülkeden birisi olmuştur.
 • Pandemi ortamında düzenlenen yarışlarda, Covid-19’ karşı alınan önlemler açısından Uluslararası Otomobil Federasyonu FIA’nın tıbbi yetkililerinden tam not almamız sayesinde, bir bakıma, ülkemizin salgına karşı verdiği başarılı mücadele, 154 ülkenin üye olduğu FIA’ya da gösterilmiş oldu.
 • Ayrıca otomobil sporları gibi organizasyonlar düzenlemenin zor olduğu bir branşta, bu kadar büyük iki yarışı iki ay içinde gerçekleştirmiş olmamız sayesinde, FIA Başkanı ve Birleşmiş Milletler Yol Güvenliği Elçisi Jean Todt ile FIA Genel Sekreteri Peter Bayer’den teşekkür mektupları alınmıştır.
 • Özellikle Spor Toto’nun büyük desteği sayesinde, sporcularımızı uluslararası arenada göğsümüzü kabartan başarılar elde etmektedir.
 • 22 yaşındaki milli sporcumuz Ayhancan Güven, Formula 1 yarışlarıyla aynı pistlerde yapılan, tüm yarışları Eurosport’tan canlı yayınlanan ve dünyanın en çok izlenen  tek marka kupası olan Porsche Mobil 1 Super Cup’ta üçüncü sırayı aldı. Ayhancan Güven İngiltere ve Belçika’daki yarışları kazanarak, İstiklal Marşı’mızı tüm dünyaya dinletti. Avusturya, Macaristan ve İspanya yarışlarında da ikinci olarak podyuma çıktı.
 • Salih Yoluç’un da sürücüsü olduğu ekip, dünyaca ünlü Le Mans 24 Saat dayanıklılık yarışlarında GTE-AM kategorisinde 22 ekip arasında birinci oldu ve Türk otomobil sporları tarihinde bir ilki gerçekleştirdi. Yine aynı ekip, 2019-2020 sezonunda kendi klasmanlarında dünya ikinciliğini yakaladı.
 • Borusan Otomotiv Motorsport, iki otomobil ve Cem Bölükbaşı, Yağız Gedik, Fatih Ayhan, İbrahim Okyay’dan oluşan kadrosuyla GT4 European Series’i takip etti. Sezonda start aldıkları 12 yarışın 8 tanesinde podyum gören Cem Bölükbaşı ve Yağız Gedik ikilisi, sezonu kendi klasmanlarında (Pro-Am) Avrupa ikincisi olarak noktaladı.
 • Marmaris’te yapılan Dünya Ralli Şampiyonası’na dahil Türkiye Rallisi’nde, Türk Ekip Yağız Avcı – Onur Vatansever, WRC3 kategorisinde ikinci sırayı aldı.
 • Türkiye’nin köklü yarış takımlarından Toksport WRT, yabancı pilotlar için otomobil hazırlayıp yarıştırdığı 2020 sezonunda, Dünya Ralli Şampiyonası kapsamındaki WRC2 kategorisinde takımlar şampiyonluğunu elde etti.
 • Ulusal yarış düzenleyen federasyonumuza bağlı organizatör kulüpler 2016 yılından bu yana ilk kez maddi olarak desteklenmeye başlamış ve organizasyonlarda ciddi bir kalite artışı sağlanmıştır. 2021 sezonu için bu destekler, artarak devam ettirilecektir. Bu sayede geçmişte güvenlik açıkları nedeniyle yaşanan kazalar minimuma indirilmiş, sponsor desteğinde artış sağlanmış ve TV canlı yayınları başlamıştır.
 • Federasyonumuz özkaynaklarını arttırabilmek adına, sponsorluk çalışmalarına hız vermiştir. 2020 yılı itibariyle  Red Bull, Shell, Petlas, Tübitak ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile nakdi; Tofaş-Fiat, Otokoç, Türk Telekom, Grand Yazıcı Club Turban Hotel, Marmaris Ticaret Odası, Power FM, Dardanel , Turk Yatcht, Özel Ahu Hastanesi, Fora Mobil Takip Sistemleri, Pilotcar, ACT AutoClub, Faselis ile imzalan ayni sponsorluk sözleşmeleri ile toplamda 4.000.000 TL’nin üzerinde bir fayda yakalanmıştır.
 • Uluslararası düzeyde rekabet edebilecek sporcuların keşfedilmesine katkıda bulunmak amacıyla TOSFED Yıldızını Arıyor projesi hayata geçirilmiş olup, 28 yaş altı sporculara açık proje 4. yılında artan bir ilgiyle devam etmektedir. Salgından dolayı 2020’de gerçekleştirilemeyen projenin 2021’de devam ettirilmesi hedeflenmektedir.
 • Avrupa Birliği ile ortak yürütülen ve ‘’Trafikte ’%100 yaşam’’ projesini destek hedefi ile kadınlar komisyonumuz tarafından ‘’Velinin Karnesi Nasıl’’ eğitim hareketi başlatılmış, bakanlığımızın destekleri ile de İlköğretim seviyesindeki okul ziyaretleriyle trafik ve yol sürüş güvenliği seminerleri düzenlenmiştir. Sporcularımızın anlatımı ve sergilenen yarış otomobilleri eşliğinde otomobil sporları ile ilgili temel bilgilerin de paylaşıldığı seminerlerde, 4 sene zarfında Kayseri’den İstanbul’a, Diyarbakır’dan Bursa’ya,  İzmir’den Tarsus’a, Ankara’dan Kars’a kadar bir çok ilde özel eğitim ihtiyacı duyan çocuklarımız da dahil olmak üzere yaklaşık 11bin öğrenciye ulaşılmıştır.
 • Bakanlığımızın ‘evde kal hareketsiz kalma’ çağrıları kapsamında hayata geçirdiğimiz dijital şampiyonalar, FIA’ya bağlı 146 ülke arasında ulusal statüde dijital şampiyona düzenleyen ilk ve tek ülke olmamız sebebiyle takdirle karşılanmış, başkanımızla FIA aylık bülteni için röportaj yapılarak görüşlerinden faydalanılmıştır.
 • Online eğitim ve sınav imkanlarıyla 10 farklı ildeki 3000’e yakın gözetmene uzaktan eğitim imkanı sağlanmıştır. Mobil uygulamamızın devreye alınması ile de  görevlilerimizin eğitim içeriklerine, video ve güncel konulara sürekli erişimleri sağlanarak eğitim maliyetlerinde de ciddi bir tasarruf elde edilmiştir. Mobil uygulama ile aynı zamanda sicil, atama, bordro ve eğitim faaliyetlerinin takibi de sağlanabilmektedir.
 • Ülke genelinde faaliyet göstermekte olan hobi karting tesisleri federasyonumuz tarafından denetlenmekte ve belgelendirilmekte olup, alınan güvenlik tedbirleri sayesinde kaza sayısında çok ciddi bir düşüş yaşanmıştır.
 • Tesisleşme konusunda yerel yönetimlerin de görüşleri alınarak; AK Parti Aydın Milletvekili Sn. Kuvvet Erim’in destekleriyle Aydın’da, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın da destekleriyle İzmir’de yeni tesislerin açılması için önemli girişimlerde bulunulmuştur.
 • Körfez Yarış Pistinin  iyileştirme , yenileme ve geliştirme projeleri üzerinde çalışılmaya  başlanmıştır.
 • Otomotiv sektörünün sporun destekçileri arasında yer alması için görüşmeler yapılmış ve sponsorluk konusunda önemli destekler sağlanmıştır.