Nasıl Lisans Alabilirim?

2023 sezonunda geçerli olacak Sportif Belge bedelleri TOSFED Yönetim Kurulu onayı sonrasında açıklanmış olup, detayları aşağıdaki gibidir;

 1.  Sporcu Lisans işlemleri, 04/12/2019 tarihli ve 30978 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Spor Lisans, Vize ve Transfer Yönetmeliği uyarınca, 2020 sezonundan itibaren Gençlik ve Spor İl/İlçe Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. Detaylı bilgi için web sayfamızda yer alan Lisans bölümüne bakabilirsiniz.
 2. Gençlik ve Spor İl/İlçe Müdürlükleri’nden alınan Sporcu Lisansına ek olarak verilecek Takım Belgesi/Yarışmacı ve Sürücü Sportif Belgesi TOSFED tarafından verilecektir.
 3. Gençlik ve Spor İl/İlçe Müdürlükleri’nden alınacak olan Sporcu Lisans bedeli tüm branşlarda 1,000 TL olup, bu bedel Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) banka hesabına yatırılacaktır. Benzer şekilde, yukarıda yer alan tablodaki tüm sportif belge bedelleri de TOSFED’e ödenecektir.
 4. Sportif Yarışmacı/Sürücü Belgesi TOSFED resmi web sitesi üzerinden online olarak yapılmakta, kredi kartı ile ödeme ve banka havalesi alternatifleri bulunmaktadır.
 5. Yeni bir uygulama olarak, 2023 yılında herhangi bir branşta ilk kez sportif belge başvurusu yapan kadın sporculardan, 2023 sezonu için geçerli sportif belge ücreti alınmayacaktır. Ayrıca geçmiş senelerde lisansı olup, 2023 yılında tekrardan sportif belge alacak olan kadın sporcularımız 2023 sezonu için geçerli sportif belgelerini %50 indirimli bedel ödeyerek alacaktır.
 6. 2023 yılında, herhangi bir branşta ilk kez sportif belge başvurusu yapan 2001 yılı ve üstü doğumlu erkek sporcular, 2023 sezonu için geçerli sportif belgelerini %50 indirimli bedel ödeyerek alacaktır.
 7. Beşinci ve altıncı maddede bahsedilen, kadın sporcular ve 22 yaş altı erkek sporculara uygulanan bu teşvik indirimleri, TÜBİTAK ve TOSFED YILDIZINI ARIYOR yarışmaları için verilen sportif belgelerde geçerli değildir.
 8. TÜBİTAK yarışlarına katılan sporcularımızın, Pist A Mahalli Sportif Sürücü Belgesi alması gerekmektedir.
 9. Takım Belgesi ve Marka lisansları, online başvuru ile alınamaz. Bu belge ve lisanslar için TOSFED lisans departmanına doğrudan başvuru yapılması gerekmektedir.
 10. Ulusal Sportif Yarışmacı/Sürücü Belgesi ile ilgili branşların mahalli yarışlarına katılmak mümkündür. Ancak bu uygulamanın tersi geçerli değildir (örnek. Mahalli belge ile ulusal yarışa katılmak).
 11. Ralli  Sportif Yarışmacı/Sürücü Belgesi ile Tırmanma/Rallikros branşlarına katılmak mümkündür. Ancak bu uygulamanın tersi geçerli değildir (örnek. Tırmanma/Rallikros sportif belgesi ile ralliye katılmak).
 12. Özel kupa organizasyonlarında yarışan sporcular, ilgili branşın “Ulusal Sürücü Sportif Belgesi” ni almak zorundadır.