2005 sezonunu Türkiye Super 1600 Ralli Pilotlar Şampiyonu olarak tamamlayan RENAULT SPORT TÜRKİYE, 2006 sezonunda yeni pilotu Fatih KARA ile Elf ve Omsan katkıları ile Dünya Gençler Ralli Şampiyonası’nda mücadele edecek. 13 Mart 2006 günü Autodrom pistindeki basın lansmanı ile sezon açılışını gerçekleştiren RENAULT SPORT TÜRKİYE ekibi, yeni otomobili ile ilk test sürüşünü de gerçekleştirdi.

Son iki yıldır büyük bir çıkış yapan genç pilot Fatih KARA, Dünya Gençler Ralli Şampiyonası (JWRC) kategorisinde 2006’da start alacak “ilk” Türk sporcu olacak. Bu şampiyonayı takip eden 21 pilottan biri olarak Cem BAKANÇOCUKLARI ile şampiyonanın 6 yarışında start alacak olan KARA, tüm sezon taşıyacağı 51 kapı numarası ile ilk startını 24–26 Mart tarihlerinde İspanya Catalunya‘da alacak.

Kariyerinde, 2004 Türkiye Ralli Gençler Birinciliği bulunan KARA, ilk sezonunda JWRC’de deneyimini artırırken, gelecekte Dünya Ralli Şampiyonası’nın iddialı pilotlarından biri olmak için mücadele edecek. WRC dışında yer alan ancak birlikte koşulan Dünya Gençler Ralli Şampiyonası (JWRC) Türkiye’nin de içinde bulunduğu 8 ülkede gerçekleştiriliyor.

JWRC’de yarışacak ilk Türk pilot olan Fatih KARA duygularını, “Renault Clio Super 1600 ile Dünya Gençler Ralli Şampiyonası gibi büyük bir organizasyonda “İlk” Türk sporcu olmak gerçekten de çok gurur verici. Renault Sport Türkiye ve Barroso Sport adına ilk senemizde tecrübe kazanmayı hedefliyoruz, ama bunun yanı sıra da elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız. Renault gibi büyük bir ailenin ferdi olmak, Cem Bakançocukları gibi deneyimli bir co-pilot ve bana göre Dünya’daki en iyi Super 1600 otomobil olan Renault Clio ile yarışacak olmak da çok gurur verici. Şu an tüm hazırlıklarımızı tamamladık, otomobil ile kısa bir test imkanım oldu ve otomobil gerçekten de hem yol tutuşu hem de performansı ile beni çok etkiledi. Bu hafta sonunda Fransa’ya gidiyoruz ve Montpelier’de 2-3 günlük bir test programımız olacak. Bu testte otomobilimizin limitlerini ve özelliklerini çok daha yakından tanıma fırsatı bulacağız ve ardından da İspanya’ya geçeceğiz.” şeklinde dile getirdi.

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim AYBAR ise Renault Sport Türkiye’nin JWRC’de yer alması ile ilgili olarak “Geçen yılki Türkiye Ralli Şampiyonluğu’nun ardından bu sezon başarılarımıza yeni bir platformda devam etmek istiyoruz. Yeniliklerin öncüsü ve lider bir marka olarak, yine bir ilke imza atarak bir Türk pilotun “Dünya Gençler Ralli Şampiyonası”na katılmasını sağlamak ve Türk bayrağının dünya çapında büyük ilgi gören bir organizasyonda dalgalanmasına öncülük etmekten dolayı gurur duyuyoruz. JWRC’de yer alan 21 pilottan biri olarak şampiyonanın 6 yarışına katılacak olan Fatih ve Cem’in bizi en iyi şekilde temsil edeceğine inanıyoruz.” dedi.

“RENAULT SPORT TÜRKİYE 2006 Programı
24-26 Mart İspanya Rally RACC Catalunya
07-09 Nisan Fransa Rally de France – Tour De Corse
18-21 Mayıs İtalya Rally Italia Sardinia
11-13 Ağustos Almanya OMV ADAC Rally Deutschl
13-15 Ekim Türkiye Rally Of Turkey
01-03 Aralık İngiltere Wales Rally GB