Kimi Raikkonen, Dünya Ralli Şampiyonluğunu kazanmanın, kendisi için Formula 1 şampiyonluğundan daha çok şey ifade edeceğini düşünüyor…

2007 yılının F1 şampiyonu Fin pilot, Formula 1 pistlerinde geçen dokuz sezonun ardından 2010 yılında Citroen ile WRC´de mücadele edecek.

Red Bulletin dergisine konuşan Raikkonen, WRC şampiyonluğunun kendisi için çok büyük bir başarı olacağını söyledi.

Raikkonen, ´WRC şampiyonluğu sizin için ne ifade eder?´ sorusuna “F1 dünya şampiyonluğumdan daha fazlası” yanıtını verdi.

Raikkonen, röportaja şöyle devam etti:

“Daha yeni başlıyorum ve o noktaya gelebilmek için önümde uzun bir yol olduğunu biliyorum. Bu benim kariyerimdeki en büyük mücadele olacak. Her şeyi sıfırdan başlayarak öğrenmek zorundayım. Otomobili, rallileri, co-pilotumla nasıl çalışabileceğimi, her şeyi öğrenmem gerekecek. Ama bunu heyecanla bekliyorum.

Gerçekten ne kadar iyi olabileceğinizi görmek için, kendinizi yeni bir mücadelenin içine atmalısınız. Normal bir ralli otomobiliyle, orman etaplarında sürüş yapabiliyorum. Ancak ilk ralliler zorlu geçecek. Diğerlerinin ne kadar hızlı olduğunu keşfedene kadar, kendimi büyük bir beklenti içine sokmuyorum. Öndeki dört pilotla[Loeb, Dani Sordo, Hirvonen, Latvala] başa çıkabileceğimi düşünmüyorum.

F1´de, işin politika kısmı heyecanlı kısımların önüne geçiyor. Rallideki atmosfer çok daha iyi,çok daha az politika konuşuluyor. Pilotların performansı, daha ön planda yer alıyor.

İçimde yeniden genç Kimi´yi hissedebiliyorum. Bir World Rally Car, geçen sene Finlandiya´da kullandığım S2000´den daha hızlı ve daha zor. Aslında onu kullanmak, diğerinden 10 kat daha iyi olacak. Güç daha fazla olduğu için, kritik durumlardan kurtulmak mümkün. Fiat Punto S2000, turbo olmayan motoruyla yanlamaya başladığında, iş işten geçiyordu.”