Geleceğin yıldız pilotlarını keşfetmek üzere yola çıkan Pirelli ve FIA, “Pirelli Yıldız Pilot” programı adı altında yeni bir işbirliğine imza attı. Dünya çapında dört bölgeyi kapsayacak olan seçim süreci sonunda, gelecek vaat eden, beş genç ve yetenekli ralli pilotu, “Pirelli Yıldız Pilot” programı ile önümüzdeki sene FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nda yarışma fırsatı bulacak.

2008-2010 yılları arasında Düya Ralli Şampiyonası’nın (WRC) resmi lastik tedarikçisi olan Pirelli, “Pirelli Yıldız Pilot” programı ile farklı ülkelerden genç ve yetenekli pilotları WRC ruhuyla bütünleştirmeyi amaçlıyor. Bu proje kapsamında, Avrupa’dan 2, Orta Doğu, Asya-Pasifik ve Afrika bölgelerinden 1’er olmak üzere toplam 5 başarılı ralli pilotu, 2009 yılında profesyonel olarak WRC’de yarışabilecek. Pirelli Yıldız Pilot programının Avrupa ayağında, WRC veya Avrupa Ralli Şampiyonası’na ev sahipliği yapan 18 ülke, kendi ulusal motorsporları federasyonları aracılığıyla ülkelerini temsil edecek bir aday gösterebiliyor.

2009 Dünya Ralli Şampiyonası’nın Avrupa’da yapılacak olan altı ayağında Pirelli sponsorluğunda yarıştırılacak “Pirelli Yıldız Pilot” seçmeleri, 18 ülke temsilcisinin katılımıyla 23-25 Ekim tarihlerinde Avusturyada gerçekleştirilecek. Bu seçmelere ülkemiz adına katılacak genç sürücüyü belirlemek üzere, Türkiye Otomobil Federasyonu (TOSFED) Yönetim Kurulu tarafından oluşturulan Jüri, adayları 26 Ağustos 2008 Salı günü görüşmeye davet etti.

Yağız Avcı, Adil Küçüksarı, Orhan Avcıoğlu, Eren Üçlertoprağı, Murat Bostancı, Özen Özer, Emre Durmaz, Evren Özcan, Serhat Öztemir, Emre Yurdakul, Hasan Özseyhan ve Selim Bacıoğlu’ndan oluşan adayların mülakatları revu sistemi ile ve İngilizce olarak gerçekleştirilecek. Bu mülakatların bir tekrarı olmadığı için herhangi bir nedenle mülakata katılamayan adaylar, haklarını kaybedecek.