Valais Rallisi’ni Peugeot Belçika-Lüksemburg takımından arkadaşı Freddy Loix’nın arkasından ikinci sırada bitiren Nicolas Vouilloz, 2008 IRC Pilotlar Şampiyonluğu’nu kazı. Peugeot’nun son San Remo Rallisi’nde “Markalar Şampiyonluğu”nu kazanmasından sonra, “Pilotlar Şampiyonluğu”nu da kazanmış olması, Valais Rallisi’ni ilk dört sırada tamamlayan Fransız marka için müthiş bir başarı oldu; bu yarış sonunda, Luca Rossetti üçüncü olarak podyuma çıkarken, Bryan Bouffier de dördüncülüğü kazı.

Peugeot Belçika-Lüksemburg takımının iki pilotu, Valais Rallisi’nde çok sayıdaki seyirciye nefes kesen bir gösteri izletti. Nicolas Vouilloz duygularını; “Tabii Valais’yi kazanmak isterdim çünkü uzaktan da olsa burası benim baba memleketim, aynı zama kazanırsam 2008’de kazığım birincilik sayısı Basso, Loix ve Rossetti ile eşit olacaktı. Ama bir takım öncelikler var ve onları da dikkate almak gerekiyor. Bu yıl Peugeot Belçika-Lüksemburg takımı bünyesinde ve özellikle Freddy Loixyla yaşadığımız yardımlaşma ve dayanışma havasını pek az ekip yaşamıştır. Şu a Freddy’nin yardımları sayesinde şampiyonluğu garantilemiş bulunuyorum. Ben de bunun karşılığında, Valaisde birinciliğe oynamaktan vazgeçtim ve Loixnın kazanmasına yardım ettim. Böylece hem ben IRC Şampiyonluğu’nu garantiledim hem de Freddy’nin şampiyonada ikinciliğe yükselmesini sağladım” şeklinde ifade etti.

Bu jest tüm sezonu çok güzel bir biçimde özetliyor. Çünkü Peugeot Belçika-Lüksemburg takımı, sezon boyunca çok yüksek bir rekabet gücü ve dayanıklılık gösterdi. Nicolas Vouilloz bir birincilik, altı ikincilik ve bir üçüncülük ile sekiz kez podyuma çıktı.

Freddy Loix ise yarış sonrası yaptığı açıklamada; “Bu yıl bir zafer daha kazanmak istiyordum ve kazım. Çok istediğim bu birinciliği, parkurda büyük gayret göstererek alabilirdim de. Nico da aynı şekilde kazanabilirdi. Mücadeleyi bu şekilde bırakmamız, her ikimizin de finalde mutlu olmamızı sağladı” dedi.

Peugeot Belçika-Lüksemburg takımı, Peugeot’nun Markalar Şampiyonluğu ve Nicolas Vouilloz’nun Pilotlar Şampiyonluğu ile bu yıl görevini fazlasıyla başarmış oldu. Çin Rallisi öncesi şampiyonada ikinci sırada bulunan Freddy Loix da sezonu bu şekilde tamamlarsa Peugeot, kazanılmadık kupa bırakmayacak. Fransız marka, iki çeker otomobiller için ayrı olarak düzenlenen Markalar Şampiyonasında da lider durumda.

Peugeot Belçika-Lüksemburg Direktörü Jonathan Goodman; “Görev başarıyla tamamlı Sezon başında zaten bunu söylemiştik, 2008 yılında her iki şampiyonluk unvanı için mücadele edeceğimizi açıklamıştık. Sadece bu çifte hedefe ulaşmakla kalmadık, Valais Rallisinde ilk iki sırayı aldık. Pioltlar Şampiyonasında ilk iki sıra bizim. Bütün ekip adına çok mutluyum ve tüm takım arkadaşlarımı içtenlikle kutluyorum” şeklinde açıklamada bir bulundu.

Valais Rallisi Genel Klasmanı
Sıra Pilotco-pilot Otomobil Zaman
1. Freddy LoixRobinBuysmans Peugeot 207 S2000 2:37.33.5
2. Nicolas VouillozNicolas Klinger Peugeot 207 S2000 + 4.5 sn
3. Luca RossettiMatteo Chioarcossi Peugeot 207 S2000 +53.9 sn
4. Bryan BouffierXavier Panseri Peugeot 207 S2000 + 1.30.3 sn

2008 IRC Pilotlar Şampiyonası
Sıra Pilot Puan
1. Nicolas Vouilloz 58
2. Freddy Loix 48
3. Giomenico Basso 46
4. Luca Rossetti 44
5. Anton Alen 21

2008 IRC Markalar Şampiyonası
Sıra Marka Puan
1. Peugeot 106
2. Fiat Abarth 74
3. Mitsubishi 10

img src”imageshaberler0819585_vouilloz01.jpg” border”0″

img src”imageshaberler08195043_vouilloz01.jpg” border”0″

img src”imageshaberler08195061_vouilloz01.jpg” border”0″