Arkas Otomotiv Türkiye Ralli Şampiyonasında sezonun üçüncü rallisi olan 29.İSOK İstanbul Rallisini Lassa Ralli Takımından Serkan Yazıcı – Egemen Ertük ikilisi kazı. İstanbul Otomobil Sporları Kulübü (İSOK) tarafından düzenlenen rallide ikincilik basamağına Fiat Motorsporları Türkiyeden Fatih Kara – Bilge Ayan ikilisi çıkarken üçüncülük basamağına ise Yurtiçi Kargo Ralli Takımından Burak Çukurova – Aykan Alakoç çıktı.

9’u Klasik olmak üzere toplam 57 ekibin start aldığı 29. İSOK İstanbul Rallisinde 32 ekip finişe gelebildi. 5 Temmuz akşamı Pendik Festivali kapsamında ve büyük bir kalabalık eşliğinde start verildi. Start öncesi alınan TFF Başkanı Hasan Doğan’ın vefat haberi üzerine yapılan 1 dakikalık saygı duruşunun ardından verilmeye başlayan start, oldukça renkli görüntülere sahne oldu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY’ın da start verdiği 29.İSOK İstanbul Rallisi’nde geçilen on etabın sekizinde Serkan Yazıcı en iyi zamanı gerçekleştirirken, iki özel etapta da takım arkadaşı Hasan Özseyhan en iyi zamanı gerçekleştirdi.

29.İSOK İstanbul Rallisi’nde uzun zaman sonra ilk defa gece etabı da geçildi. Ballıca Köyü’nden başlayan 2.6 kilometrelik İSOK Özel Seyirci Etabına 21:18de start verildi. Gece etabında kurulan seyirci alanındaki su geçişi heyecanının bir kat daha artmasını ve yoğun seyirci katılımını sağladı.

Zirve mücadelesinin yanısıra Süper 1600 kategorisindeki mücadele de nefesleri kesti. Gün içinde birbirine yakın zamanlar geçekleştiren ekiplerden Fatih Kara – Bilge Ayan ikilisi birincilik kürsüsüne çıkmayı başardı. Son etaba 0.5 saniye önde giren Burak Çukurova – Aykan Alakoç ikilisi son etapta rakiplerine 5,8 saniye geçilince podyumda ikincilik basamağına indi. Heyecan dolu mücadelede zirveyi zorlayan diğer bir pilot olan Yağız Avcı – Ersan Alkır üçüncü oldu. Süper 1600de mücadelenin içinde yer alan Yurtiçi Kargo Ralli Takımı pilotu Dağhan Ünlüdoğan – Ahmet Sami Can ikilisi Lemi Tanca etabının üçüncü geçilişinde lastik patlatınca gerilere düştü ve klasmanı dördüncü sırada tamamlamak zorunda kaldı.

145 kilometresi özel etap olmak üzere toplam 234 kilometrelik parkurda gerçekleşen 29. İSOK İstanbul Rallisi kapsamında gerçekleşenCastrol Fiesta Sporting TRophy mücadelesinde ise birinciliğiBurcu Çetinkaya-Bahadır Gücenmez ikilisi kazı. Burcu Çetinkaya-Bahadır Gücenmez ikilisi aynı zama rallinin Grup N3 birinciliğine de imza attılar. Kupada ve N3 kategorisindeikinciliğiBerkay Hakkı Şavkay- Tolga Şansal ikilisi aldı. Üçüncülüğüalan Berna Aksoy- Belma Çelik ikilisi ise bayanlar klasmanında da birinciliği alarak bu klasma biz de varız dediler. Burcu Çetinkaya ve Hamdi Saraçkardeşler arasında tüm gün devam eden kıyasıya birincilik mücadelesinde sondan bir önceki etapta mekanik problem yaşayan Hamdi Saraçkardeşler’in yarışa veda etmesi sonucu gülen taraf Burcu Çetinkaya oldu.

Bayan pilotlar arasında en başarılı ekip Berna Aksoy – Belma Çelik ikilisi oldu. Mücadeleye Ford Fiesta St ile katılan ikili genel klasma 21nci sırayı aldı. İstanbul Rallisinin en başarılı genç ekibi ise genel klasman dördüncüsü olan Yağız Avcı – Ersan Alkır ikilisi oldu.

Arkas Otomotiv Türkiye Ralli Şampiyonasında sezonun dördüncü rallisi Ankara Otomobil Sporları Kulübü (ANOK) tarafından 19-20 Temmuz 2008 tarihlerinde düzenlenecek.

İstanbul Rallisi Sonuçları

1.Serkan Yazıcı – Egemen Ertük, Mitsubishi Evo 9 1:35:03.8

2.Fatih Kara – Bilge Ayan, Fiat Punto S1600 +3:05,3

3.Burak Çukurova – Aykan Alakoç, Fiat Palio S1600 +05.3

4.Yağız Avcı – Ersan Alkır, Fiat Punto S1600 +25.2

5.Güven Bostancı – Vedat Bostancı, Mitsubishi Evo 9 +24.1

6.Uğur Soylu – Fatih İnan, Mitsubishi Evo 8 +42.5

7.Dağhan Ünlüdoğan – Ahmet Sami Can, Fiat Palio S1600 +1.3

8.Hasan Özseyhan – Özden Yılmaz, Mitsubishi Evo 9 +52.4

9.Serhat Öztemir – Ünal Tezel, Mitsubishi Evo 7 +7.0

10.Mehmet Besler – Erkan Güleren, Mitsubishi Evo 7 +1:05.6