Toplam 5 yarıştan oluşan AYOSK Ege Kupası’nın ilk yarışı 15 Mayıs Pazar günü Menemen Belediyesi’nın desteği ile Seyrek otokros parkurunda yapıldı. Otomobil tutkunlarının her zaman olduğu gibi büyük ilgi gösterdiği Menemen Otokros Yarışı’nda seyirciler heyecan ve adrenaline doydu

20 Sporcunun mücadele ettiği otokrosta 10 sporcu ile en çok katılımının gerçekleştiği Kategori 1’de Castrol Ford Team Türkiye’den Levent Şapçılar Fiesta R1 ile günün ilk bölümünde 4.05,65 ile birinci sırada yer aldı. Günün ikinci yarışını da ilk sırada tamamlayan Levent Şapçılar toplam 40 puanla birincilik kupasını kazandı. 30 yıllık sporculuk geçmişi olan milletvekili Kuvvet Erim Palio’su ile ilk bölümü ikinci sırada tamamladı. İkinci bölümde otomobil içinde oluşan aşırı toz nedeni dikkati dağılınca bir anda kendini parkur dışında toprak yığını içinde buldu ve yarış dışı kaldı. Manisalı yarışmacı Onur Sınırdere istikrarlı bir tempo ile iki bölümde de birbirine yakın zamanlar elde ederek 32 puanla Kategori 1 ikincisi olarak günü tamamladı. Deneyimli yarışmacı Mustafa Nazik bu kategorinin üçüncüsü oldu.

Sekiz sporcunun mücadele ettiği Kategori 2’de Hakan Akman 4.25,28 ile ilk bölümü ikinci sırada 17 puanla tamamladı. Son bölümde temposunu artıran Akman, 4.19,10 ile bu kategorinin en iyi zamanını yaparak toplam 37 puanla birinci oldu. İlk bölümün birincisi Mithat Diker ikinci bölümde ağırlaşan parkurda biraz zaman kaybedince üçüncü en iyi zamanı yaptı, toplam 35 puan ile ikinci oldu. İlk kez parkura çıkan 17 yaşındaki Mert Yudulmaz babası Cem Yudulmaz ile aynı otomobili kullandı. Mert her iki bölümde de babasında daha iyi zamanlar yaparak toplam 32 puan ile üçüncü oldu. Cem Yudulmaz ise Kategori 2’de dördüncü sırada yer aldı.

Kategori 3’de Kayahan Kocaçam ile Göktuğ Tuncay arasında yaşanan mücadelede toplam 40 puan ile Göktuğ Tuncay birinci Kayahan Kocaçam ikinci oldu. Dört kadın yarışmacının kayıt yaptırdığı kadınlar kategorisinde deneyimli yarışmacı Yasemin Erikli birinci olurken ilk kez bu yarış ile otomobil sporlarına adımını atan Nurdan Birgeç ikinci oldu.

AYOSK Ege Kupası’nın ikinci ayağı 19 Haziran 2022 Pazar günü yine Menemen de Seyrek Parkurunda Aydın Otomobil Sporları Kulübü tarafından Menemen Belediyesi işbirliği ile yapılacak.