Dünya Ralli Şampiyonasının (WRC) Yeni Zella Rallisinde Citroen pilotu Sebastian Loeb zafere ulaşan isim oldu. Rallinin sondan bir önceki etabına üçüncü sırada giren Loeb aynı etapta birinci ve ikinci sıradaki Ford pilotlarının sorun yaşaması ile bir a kendisini ilk sırada buluverdi. Böylece Yeni Zela Rallisini peş peşe üçüncü kez kazanan Sebastien Loeb, Dünya Ralli Şampiyonasında liderliğini korudu.

Loebin zaferiyle biten Yeni Zela Rallisinde son gün büyük sürprizler yaşı. Citroenin dünya şampiyonu pilotu Sebastien Loeb, spin atıp on saniye kaybedince dördüncü sıraya geriledi.

Oldukça ilginç anlara sahne olan Yeni Zella Rallisi’nde Mikko Hirvonen ve Jari-Matti Latvala Whaanga etabına 1 ve 2. sırada girdiler. Ancak Hirvonenin spin atması ile 50 saniye kaybetmesi ve ardından Latvalanın bir kaya parçasına çarparak radyatörüne hasar vermesi sonucu Loeb liderliğe yükseldi.

“Ralliyi kazığım için çok mutluyum. Çok zor bir ralli ve haftasonu geçirdik. Zamanlar ve stratejiler durmadan değişiyordu. Bu hafta sonu gerçekten çok uzundu.” diyen Loeb şöyle devam etti, “Mikko çok iyi gidiyordu. Yaşadığı sorundan dolayı gerçekten üzüldüm. Ancak bu bir yarış ve bu tür olaylar her zaman olur.”

İlk günün ardından yarışa ağırlığını koyan Loeb, Yeni Zelada kariyerinin 44. zaferine ulaştı. Fransız pilot takım arkadaşı İspanyol Dani Sordonun 17.5 saniye önünde birinciliğe ulaştı. Hirvonen ise 3. olabildi. Loebe geçilerek genel klasma lider olma şansını kaçıran Fin pilot, yarışı kariyerinin en büyük hayal kırıklığı olarak nitelendirdi. Dünya Ralli Şampiyonasına 2-5 Ekim tarihleri arasında koşulacak İspanya Rallisi ile devam edilecek. Sebastian Loeb burada da zirveye çıkarsa 2008 sezonu bitmeden şampiyonluğunu büyük ölçüde ilan etmiş olacak.

Yeni Zella Rallisi Genel Klasman
1. Loeb Citroen 3h59:18.9
2. Sordo Citroen +17.5
3. Hirvonen Ford +41.5
4. P. Solberg Subaru +2:48.9
5. Aava Citroen +3:30.7
6. ersson Suzuki +7:37.4
7. Gardemeister Suzuki +7:54.9
8. Villagra Ford +8:35.0
9. H Solberg Ford +9:15.2
10. Prokop Mitsubishi +13:49.0