Antika Otomobil Federasyonu tarafından 29 Haziran-1 Temmuz arasında TÜYAP Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek Klasik Otomobil Festivali; müzeler, otomobil kulüpleri ile koleksiyonerlerin eşsiz klasik otomobilleri ziyaretçileri nostaljik bir yolculuğa çıkaracak.

450’den fazla klasik otomobilin sergileneceği festivalde; bir döneme damgasını vurmuş, insanların hayallerini süsleyen ve şimdilerde klasikler arasında bulunan otomobillerden en pahalı olanı 1930 Cadillac V16 Coupe olacak. Yalnızca 24 adet üretilen bu otomobilin satış fiyatı 900 bin dolar. Klasik Otomobil Festivali’nde ilk otomobil olarak kabul edilen Alman Karl Benz’in saatte 14,5 km hız yapabilen otomobilinin replikası da sergilenecek.

Klasik Otomobil Festivali’nde sergilenecek klasikler arasında Serdar Bostancı ve Mustafa Koç’un yarışlarda kullandığı ralli otomobilleri de yer alacak. Ayrıca İstanbul Offroad Kulübü (İSOFF), Klasik Otomobil Kulübü (KOK) ve Klasik Araç Sporları Kulübü (KASK) standları ile festivalde etkinliklerini ve organizasyonlarını tanıtacaklar.  Key Museum, Ural Ataman Müzesi, Mehmet Arsay Müzesi, Yakın Doğu Üniversitesi Klasik Otomobil Müzesi, TOFAŞ Anadolu Arabaları Müzesi, My Museum ve Keskinoğlu Müzesi’nden getirilen otomobiller ile birlikte ve İETT’de bulunan klasik otobüsler de festivalde yer alacaklar.

3 boyunca konuklarını geçmişe uzanan bir yolculuğa çıkaracak olan festivalde, fenomen dizi Kara Şimşek’te kullanılan Pontiac Transam, Harry Potter’ın 1965 Ford Anglia’sı, Batman’in Batmobile’i, Marilyn Monroe’nun Thunderbird’i, Tatlı Dillim filminde Zeki Alasya’nın kullandığı 1960 model Chevrolet Impala, Şoför Nebahat filminde Fatma Girik in kullandığı 1952 model Desoto, Ayhan Işık’ın 1966 model Mercedes’i, Sadri Alışık’ın 1957 Chevrolet’si Hulusi Kentmen’in 1956 model otomobili başta olmak üzere yüzlerce klasikler de sergilenecek. Ayrıca kamyonlar ve eski otobüsler de festivalin en nadide araçlarından olacak.

Üç gün sürecek festivalin giriş ücreti 15 TL olarak belirlenirken, biletler Biletix ve kapı girişinde temin edilebilecek.