2017 İzmir Otokros ve Tırmanma Kupası ilk yarışı, 9 Nisan Pazar günü Aydın Otomobil Sporları Kulübü (AYOSK) tarafından Ege Asal Motor Spor Ralli Merkezi içerisinde yer alan Menderes Otokros Parkuru'nda organize edilecek. 

Görselliği yüksek ve rekabetçi bir karaktere sahip. 810 metre uzunluğundaki toprak ve beton zeminli parkurda yapılacak olan İzmir Otokros Yarışı 9 Nisan Pazar günü saat 09:30'da yapılacak idari kontrol ile başlayacak ve 11:00-12:00 saatleri arasındaki antrenman turları ile devam edecek. İzmir Otokros Yarışı toplam 10 tur olarak iki ayrı bölümde 12:30-16:30 saatleri arasında koşulacak ve 16:45'de yapılacak ödül töreni ile son bulacak. 

Menderes Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan parkurda yapılacak organizasyon ile ilgili bir açıklama yapan AYOSK Başkanı Kuvvet Erim “Menderes Belediyesi ve Mithat Diker'in maddi, manevi desteği ile yapılan ortak çalışmalarla bu yıl sporcu ve seyirci sayısını arttırmayı hedefliyoruz. Kupa'nın ilk ayağı heyecan dolu mücadelelere sahne olacak. Pilotların tozlu ve zorlu parkurda mücadele edecekleri 9 Nisan Pazar günü, otomobil sporları tutkunlarını yarış izlemenin keyfini yaşamaya davet ediyorum.” dedi.