İzmir Kupası'nın ikinci otokros yarışı, Aydın Otomobil Sporları Kulübü tarafından Ege Asal Metal sponsorluğunda 24 Eylül Pazar günü, İzmir Menderes otokros parkurunda gerçekleştirildi. 4 ayrı kategoride, 2 ayak üzerinden yapılan yarış, izleyenlerin nefeslerini kesti.

Kategori 1'de pilotlar zorlu toprak parkurda kıyasıya mücadele etti. İlk ayakta Opel Motorsport pilotu Kaan Kara birinciliğe yerleşirken, kupa da lider durumda bulunan Yüksel Duvarcı ikinci, Bedri Kolsallayan üçüncü sırada yer aldı. Ege Asal Challenge birincisi olarak bu yarışta Ege Asal Metal sponsorluğunda yarışan İstanbul'lu yarışmacı Engin Berkan, ikinci ayakta zamanını 15 saniye aşağıya çekerek rakiplerini şaşkına çevirdi. Engin'in performası rakiplerine yansıyınca Bedri Kolsallayan'da zamanını 10 saniye aşığıya çekti, ve bu ayakta da ilk ayaktaki gibi üçüncü olarak 6 puan aldı. Bedri'nin toplam 12 puanı onu podyuma taşıyamadı ve dördüncü oldu. İlk girdiği yarışta toplam 13 puanla üçüncü olan Engin Berkan ilerisi için umut vaad etti. İkinci ayakta rakiplerinin müthiş atakları karşısında 5. sırada kalan Kaan Kara toplam 14 puanla Kategori 1 de ikinci oldu. Yüksel Duvarcı'da müthiş bir performansla ikinci ayağı birinci sırada tamamladı ve toplam 18 puan ile birinciliğe uzandı.

Genç yetenek Cem Doğrular Kategori 2 birinciliğini elde ederken fazla zorlanmadı aynı zamanda en iyi parkur zamanının da sahibi oldu. Gün geçtikçe eski günlerdeki performansına yaklaşan Mustafa Kurun bu kategoride ikinci olurken, yeğeni Sencan Kırıkkaya üçüncü oldu. İzmir Kupası'nda yaşadığı şansızlıklara bir yenisini ekleyen Levent Şapçılar takla atarak yarış dışı kaldı. Organizasyon komitesi Levent'i teşvik kupası ile onurlandırarak gelecek yarışlar için moral verdi.

Kategori 3 yarışmacılarından büyük bir çoğunluğu Çorum Rallisi'ne katılacak olması nedeniyle bu yarışta yer alamadı ve bu kategoride start alan iki yarışmacıdan Mustafa Sözkesen birinci, Erdal Oral ikinci oldu. İki yarışmacının start aldığı Kategori 4 de ise mekanik arızaya yenik düşen Berrin Engin ile Levent Şapçılar podyuma çıkamadı.

Yarış da dereceye girenler kupalarını Aydın Otomobil Sporları Kulübü Başkanı Kuvvet Erim'in elinden aldı. Kupa töreninde konuşan Kuvvet Erim, “İzmir Kupası gün geçtikçe daha çekişmeli hale geliyor buda seyirci sayısını arttırıyor. Bu durumdan sponsorumuz Ege Asal Metal ve kulübümüz yönetimi mutlu oluyor. Mithat Diker'in de maddi ve manevi katkıları sürdüğü sürece bu güzel organizasyonlara imza atmaya devam edeceğiz.“ dedi.

İzmir Kupası'nın üçüncü ayağı 29 Ekim 2017 Pazar günü yapılacak toprak tırmanma yarışı ile devam edecek.