2018 Mahalli İzmir Kupası 1. Ayağı 29 Nisan Pazar günü Aydın Otomobil Sporları Kulübü tarafından Menderes Otokros Parkuru’nda organize edilecek. 2014 yılından beri otokros yarışlarına ev sahipliği yapan parkur, yine görselliği yüksek ve rekabetçi bir yarışa ev sahipliği yapacak.

Bu yıl Ulusal rallikros kurallarında yapılan değişiklik nedeniyle İzmir Otokros yarışları da ayrı bir önem kazanıyor. 2018 yılı içinde en az üç mahalli otokros yarışına katılan ve kategorilerinde ilk 5’e giren sürücüler, TOSFED tarafından düzenlenecek Türkiye Rallikros Şampiyonası finaline katılma hakkı elde edecek. Final yarışında kategorilerinde en yüksek puana sahip olan sürücüler de Türkiye Rallikros Şampiyonu ilan edilecek.

Toprak ve beton zeminli 800 metre uzunluğundaki parkurda koşulacak olan yarış, 29 Nisan Pazar günü saat 9:30 da yapılacak idari kontrol ile başlayacak ve 11:00-12:00 saatleri arasındaki antrenman turları ile devam edecek. Yarış toplam 10 tur olarak iki ayrı bölümde 12:30-16:30 saatleri arasında koşulacak ve 16:45 de yapılacak ödül töreni ile son bulacak.

Menderes Belediyesi tarafından spora yönelik gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında ilçeye kazandırılan otokros parkurunda yapılacak organizasyon ile ilgili bir açıklama yapan AYOSK Başkanı Kuvvet Erim “Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu ve Mithat Diker’in katkıları ile parkurun daha iyi hale getirildiğini ve yapılan çalışmalarla birlikte İzmir Otokros Kupası’nda uygulanacak yeni kurallar ile sporcu ve seyirci sayısında artış beklediklerini belirterek, 29 Nisan Pazar günü, otomobil sporları tutkunlarını piknik havasında bir yarış izlemenin keyfini yaşamaya davet ediyorum.” dedi.