Türkiye, Avrupa Ralli Şampiyonası (ERC) içinde yer alan 11 ülke arasında en iyi ikinci organizasyona imza attı.

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu tarafından 1-3 Mayıs 2009 tarihleri arasında İstanbul ve Kocaeli’nde organize edilen ERC İstanbul Rallisi, Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) gözlemcilerinden tam not aldı.

2000 yılından bu yana kesintisiz olarak, Avrupa Ralli Şampiyonası’nın en üst liginde yer alan ve 38 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin en eski uluslararası otomobil sporu organizasyonu unvanını taşıyan İstanbul Rallisi ile ilgili değerlendirme, yılsonunda açıklanan gözlemci raporlarına göre yapıldı.

Rallilerin, genel organizasyon, güvenlik, teknik, medya ilgisi gibi kriterlere göre değerlendirildiği raporların sonunda yer alan toplam puanlara göre Türkiye, Çek Cumhuriyeti’nin ardından, 2009’un en başarılı organizasyonuna ev sahipliği yapmış oldu.

Türkiye dışında, İtalya, Portekiz, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, İspanya, Fransa, Yunanistan, Hırvatistan, Bulgaristan ve Belçika’nın yer aldığı şampiyonada, Türkiye ayrıca 2008 sezonuna oranla en çok gelişim kaydeden ülke olmayı da başardı.

Bu sene Avrupa’nın en iyi ikinci rallisi unvanını taşıyacak olan İstanbul Rallisi, 23-25 Temmuz tarihleri arasında yine İstanbul’un Anadolu yakası ve Kocaeli sınırları içinde yer alan toprak etaplarda koşulacak.

Geçtiğimiz sene yabancı sürücülerin ve FIA yetkililerinin büyük beğenisini kazanan parkur, aynı zamanda, 15–18 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan Dünya Ralli Şampiyonası organizasyonu Türkiye Rallisi’nde de kullanılacak.