İstanbul Otomobil Sporları Kulübü (İSOK) tarafından organize edilen Castrol İstanbul Ralli Şampiyonasının birinci ayağı 13 Aralık Pazar günü VIA/PORT’dan verilen startın ardından aynı günün akşamında sona erdi.

Üç yarışlık şampiyonanın ilk ayağında kazanan Mitsubishi Lancer Evo 9 ile yarışan AGT pilotu Mustafa Söylemez ve yardımcı pilotu Cem Bakançocukları oldu. Yarışta ikinciliği kazanan Güven Bostancı ve yardımcı pilotluğunu yapan eşi Çağla Bostancı ekibi oldu. kılavuzluk yaptı. Uzun bir aradan sonra yeniden yarışlara dönen Aras Dinçer ise, Menderes Okur’un sağ koltuğunda katıldığı zorlu mücadeleyi üçüncü olarak tamamladı.

Yarışta Gençler Kupası’nı Castrol Ford Team Türkiye pilotu Orhan Avcıoğlu kazandı. Orhan Avcıoğlu, co-pilotu Burak Akçay ile güçlü Mitsubishi’leri geride bırakarak Genel Klasman’da dördüncülüğü elde etti. Toplam 48 araçla start alan yarışta 37 pilot finişe ulaşmayı başardı.

Pazar günü koşulacak etaplar bir önceki gün tüm İstanbul’u etkisine alan yoğun yarıştan etkilendi. Programlanan etaplardan biri su basması sebebi ile iptal edilirken Castrol etabı üç kez geçildi. Soğuk hava işlerini zorlaştırsa da yarışçılara engel olmadı. Aynı zamanda Castrol seyirci noktasına arışı izlemeye gelen ralli severler soğuğa rağmen keyifli bir yarış izlediler.

Yarışın devam ettiği saatlerde start alanında düzenlenen özel aktivitede, ünlü pilot Volkan Işık hayranlarıyla buluştu; 20 şanslı yarışsever Volkan Işık’a yardımcı pilotluk yaparak yarış heyecanı yaşama imkanı buldu. Pazar günkü yarışın bir de sürpriz konuğu vardı; ünlü oyuncu Oktay Kaynarca görevli aracında pilot koltuğuna oturarak direksiyondaki yeteneğini gösterdi.

Castrol İstanbul Rallisi´nin diğer ayakları 27 Aralık ve 10 Ocak’ta koşulacak.

Detaylı yarış sonuçlarına www.istanbulrallisampiyonasi.com adresinden ulaşılabilir.