Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) tarafından, Spor Toto, Shell Helix, TRTSPOR2 ve motorsport.com katkılarıyla, Red Bull Gaming Ground çatısı altında düzenlenen 2020 Türkiye Dijital Pist Şampiyonası, İtalya Monza pistinde koşulan 10. ayak yarışları ile tamamlandı. Türkiye, pandemi döneminde, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın ‘evde kal hareketsiz kalma’ çağrıları kapsamında TOSFED tarafından gerçekleştirilen organizasyon ile Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA)’ya bağlı 146 ülke arasında ulusal statüde dijital şampiyona düzenleyen ilk ve tek ülke olmayı başardı.

17 Ekim akşamı İtalya’nın ünlü Monza pistinde koşulan son ayakta, ilk yarışı Batuhan Bilgin kazanırken, ikinci yarışta zafer Aytaç Gördös‘ün oldu. İki yarışı da puan potasında bitirmeyi başaran Özcan Yılmaz şampiyonluğa ulaşmayı başardı.

Gran Turismo Red Bull X2014 Standard Gr.X araçlar kullanılan yarış öncesinde gerçekleştirilen sıralamalarda Huzeyfe Çelik, 1:19,185 ile en hızlı isim olarak pole pozisyonunu kazanırken onun hemen arkasında Özcan Yılmaz ve Murat Tüter yer aldı. İlk yarışın startıyla birlikte, henüz ilk virajda büyük bir karmaşa yaşandı ve lider grubun birbirine temas etmesiyle birlikte sıralama tamamen değişti. Bu olayla birlikte Batuhan Bilgin oluşan karmaşadan sorunsuz çıkarak liderliği almayı başardı. Huzeyfe gerilere düşerken, ilk viraja kadar bir bölümde liderliğe yükselmeyi başaran Özcan Yılmaz 5. sıraya geriledi.

Mücadelenin ilerleyen bölümlerinde ise tüm pilotlar çift pit stop stratejisini tercih ettiler. En büyük olayın yarış startında yaşanmasıyla birlikte de pilotlar birbirinden koptular ve yarış sonuna kadar daha fazla olay yaşanmadı. Batuhan Bilgin ilk yarışı kazanmayı başarırken, buraya şampiyona lideri olarak gelen Özcan Yılmaz yarışı ikinci sırada tamamlayarak şampiyonluğunu garantilemiş oldu. Podyumu tamamlayan isim ise Huzeyfe Çelik oldu.

Sezonun son yarışı ise ters grid ve hareketli start şeklinde başladı. Bir önceki yarışta önde yer alan pilotlar bu sefer gerilerden start aldılar. 16 turluk son mücadelede tıpkı ilk yarışta olduğu gibi çift pit stop tercih edildi. İlk yarışa nazaran daha sorunsuz geçen mücadelede, şampiyona ikincisi Aytaç Gördös yarışı kazanırken, Ali Dinç ikinci, Murat Tüter ise üçüncü oldu.

Şampiyonada Mayıs ayından bu yana Avusturya, Brezilya, İngiltere, İtalya, Japonya, Fransa, İspanya, Belçika, Almanya ve son olarak da İtalya’da koşulan 10 ayak ve 20 yarışının ardından Özcan Yılmaz, 2020 Türkiye Dijital Pist Şampiyonası’nın ilk kazananı olmayı başardı. Yılmaz yarışın ardından “Daha önce, dijital otomobil sporları platformunda, hem GTTY (Gran Turismo Türk Yıldızları) olarak kendi aramızda hem de uluslararası yarışmalara katılıyordum. İlk kez Türkiye Dijital Pist Şampiyonası düzenleneceğini duyduğum zaman çok mutlu oldum. Gerekli başvuruları tamamlayıp elemelere katıldım ve ilk 14 pilot arasında yer aldım. Sonraki 6 aylık turnuva süresince gerçekleştirilen yarışlarda, olabildiğince iyi performans sergilemeye çalıştım. Ancak turnuvaya katılan diğer arkadaşlar da oldukça deneyimliydi. Dolayısı ile her bir yarış benim için birbirinden mücadeleli ve heyecanlı geçti. Çekişmeli geçen ilk 4 ayaktan sonra liderliğe yükseldim ve sonra da liderliğimi korudum. Performansımdan çok memnunum, ancak zaman zaman hatalarım oldu ve bunlardan ders çıkarmayı bilerek ilerleme kaydettim ve turnuvayı şampiyon olarak tamamladım. Şampiyon olmaktan dolayı çok mutluyum, gerçekten muhteşem bir duygu. Yıllardır ilgilendiğim bu sporda ‘şampiyon’ olmak gurur verici… Diğer tüm pilot arkadaşlarıma da fair-play çerçevesinde sezon boyunca gösterdikleri performanslar için de teşekkür ederim. Sezonu ikinci tamamlayan Aytaç Gördös ve üçüncü olan Sefa Batuhan Bilgin’i de kutluyorum. TOSFED ailesine, motorsport  camiasına, sponsor firmalara ve bana en büyük desteği veren sevgili aileme katkılarından dolayı çok teşekkür ederim.” açıklamasını yaptı.