Mikko Hirvonen, Dünya Ralli Şampiyonası´ndaki en büyük rakibi Sebastien Loeb´ü asfalt parkurlarda yenebilmek için, pistlere çıkmaya hazırlanıyor.

2010 sezonundaki WRC takviminde 13 ralliden dördü asfalt zeminde yapılacak ve Loeb, 2004 yılından bu yana asfalt rallilerde geçilemedi.

Bu nedenle, Hirvonen şampiyonluk şansını artırabilmek için asfalt üstündeki performansını geliştirmeye ve yarış pistleri üstünde çalışmaya karar verdi.

2009 şampiyonluğunu bir puanla kaybeden Fin pilot, ünlü sürücü koçu Rob Wilson ile daha fazla çalışmayı ve hatta onunla beraber Focus RS WRC kullanmayı planlıyor.

“Toprakta sürerken, her zaman otomobilin ne yapacağını biliyorum. Ama asfalt üstünde her şey o kadar net değil. Kesinlikle daha fazla asfalt testi yapmalı ve Rob ile daha fazla çalışmalıyım. Onunla 2008 Katalunya öncesinde çalıştığımızda, işe yaramıştı. Sanırım bunu daha sık yapmam lazım. Bu seneki çalışmamız ise, daha çok zihnimi asfalt sürüş moduna almak içindi. Bu sene yeni bir şey öğrendiğimi söyleyemem. Sadece zihnimi tazeledim ve yeniden asfalt sürüşüne odaklandım.”

Hirvonen, asfalt rallilere katılmak yerine, yarış pistlerine çıkarak hızlı tur zamanlarının nasıl yapıldığını keşfetmek niyetinde olduğunu belirtti.

“Yarışlara katılmayacağım, sadece kendi başıma piste çıkıp nerede ve nasıl fren yapılacağını çalışacağım. Aslında pist ile etap arasında da büyük bir sürüş farkı var. Eminim pistte, nerede ve ne zaman fren yapılacağını kestirebilirim.”