Fiat Motorsports Turkey Çek Cumhuriyeti’nden 4 puan çıkardı

Avrupa Ralli Şampiyonası (ERC)’nda 2008 sezonunun sekizinci yarışı olan Çek Cumhuriyeti – Barum Rally sona erdi. Hem Avrupa Ralli Şampiyonası (ERC)’na hem de Kıtalararası Ralli Şampiyonası (IRC)’na puan veren Çek Cumhuriyeti-Barum Rally’de Fiat Motorsports Turkey ekibi Volkan Işık – Kaan Özşenler, Avrupa Ralli Şampiyonası klasmanında beşinci sırada finişe gelerek 4 puan aldı.

Avrupa Ralli Şampiyonası’nda 2008 sezonu Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen Barum Rally ile devam etti. 22 – 24 Ağustos tarihleri arasında Çek Cumhuriyeti’nin Zlin şehrinde düzenlenen yarışta 122 ekip start aldı. Türkiye’yi Avrupa Ralli Şampiyonası’nda temsil eden Fiat Motorsports Turkey Takımı adına Volkan Işık – Kaan Özşenler ikilisi de Barum Rally’de yeraldı. 15 özel etabın geçildiği Barum Rally sonunda Fiat Motorsports Turkey ekibi, Avrupa Ralli Şampiyonası klasmanında beşinci sırada finişe gelerek 4 puan kazı.

Yarışın ilk günü geçilen 8 özel etap sonunda finişe Avrupa Şampiyonası Klasmanı’nda 5’inci sırada gelen Volkan Işık – Kaan Özşenler, günün son etabında yaşanan mekanik sorunun akşam servisinde giderilmesiyle son güne sorunsuz başladı. Pazar günü 6 özel etap daha geçen Fiat Motorsports Turkey ekibi, ilk gün yaşanan sorunlar nedeniyle kaybedilen zamanları geri alabilmek için mücadelesini sürdürdü. Aradaki farkın ilk gün sonunda açılması nedeniyleFiat ekibi, şampiyonada alacakları puan için finişe ulaşmayı başardı. Bu yarış öncesi Avrupa Ralli Şampiyonası’nda 38 puanla üçüncü durumda bulunan Volkan Işık, 4 puan daha alarak puanını 42’ye yükseltti. Fakat bu yarışta Gre Punto Super 2000 ile yarışan İtalyan rakibi Renato Travaglia elde ettiği birincilik ve aldığı 15 puan ile Volkan Işık’ın önünde üçüncülüğe yükseldi.
22 Ağustos Cuma akşamı Zlin şehri içerisinde düzenlenen seyirci özel etabıyla başlayan Barum Rally’de ekipler, Cumartesi günü 8, Pazar günü ise 6 etabı daha geride bırakıp toplam 15 özel etap sonunda finişe ulaşmaya çalıştılar. Asfalt zeminden oluşan Barum Rally’de 15 özel etabın toplam uzunluğu 263 kilometreden oluştu. Yarış 24 Ağustos akşamı Zlin şehrinin merkezinde düzenlenecek olan finiş töreniyle sona erdi.

Avrupa Ralli Şampiyonası’nın 2008 takviminde yer almasına rağmen, yapılan açıklama sonrası bir sonraki yarış olan Yunanistan – Halkidiki Rallisi iptal edilmişti. Bu nedenle Avrupa Ralli Şampiyonası’nda şampiyonluk kovalayan ekipler, Ekim ayında Fransa’da düzenlenecek sezonun son yarışı olan Antibes Rally’de şampiyonluğu kazanmak için mücadele edecek.

Avrupa Ralli Şampiyonası Puan Durumu

1. Luca Rosetti 64
2. Renato Travaglia 49
3. Michal Solowow 47
4. Volkan Işık 42
5. Giomenico Basso 33