Avrupa Ralli Şampiyonası (ERC)’nda 2008 sezonunun sekizinci yarışı Çek Cumhuriyeti’nde koşulacak.Hem Avrupa Ralli Şampiyonası (ERC)’ye hem de Kıtalararası Ralli Şampiyonası (IRC)’ye puan veren Çek Cumhuriyeti – Barum Rally’de Fiat Motorsports Turkey ekibi Volkan Işık – Kaan Özşenler, her zamanki gibi bu yarışta da yerini alıyor.Gre Punto Super 2000 ile mücadele eden Fiat ekibi, rekor bir katılıma sahne olan Barum Rally’den maksimum puan çıkarabilmek için mücadele edecek.

Avrupa Ralli Şampiyonası’nda 2008 sezonu Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenecek olan Barum Rally ile devam ediyor. 22-24 Ağustos tarihlerinde Çek Cumhuriyeti’nin Zlin şehrinde düzenlenecek olan Barum Rally, bu yıl şampiyonanın tüm yarışlarına oranla rekor bir katılıma sahne olacak. 125 ekibin kayıt yaptırdığı Barum Rally’de, yine rekor bir sayı olan 22 adet Super 2000 sınıfında otomobil start alacak. 12 farklı ülkeden katılımcıların yer alacağı Barum Rally, bu yıl yine hem Avrupa Ralli Şampiyonası’na hem de Kıtalararası Ralli Şampiyonası’na puan verecek. Geçtiğimiz sezon yapılan istatistiklere göre yaklaşık 200 bin seyircinin izlediği Barum Rally’de bu yıl yine etapların dolması bekleniyor.

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Avrupa Ralli Şampiyonası’nın tamamında yer alan Fiat Motorsports Turkey Takımı, Gre Punto Super 2000’in koltuğundaki Volkan Işık – Kaan Özşenler ikilisiyle Barum Rally’den maksimum puan çıkartmak için start alacak. Öncelikle Avrupa Ralli Şampiyonası klasmanını düşünerek temposunu belirleyecek olan Fiat ekibi, çok sayıdaki rakibi arasında üst sıralarda kendine yer arayacak. Barum Rally öncesi Avrupa Ralli Şampiyonası’nda 38 puanla üçüncü sırada yer alan Volkan Işık, bu yarışta öncelikle 2 puan önündeki rakibi Michal Solowow’u geçmek için mücadele edecek.

22 Ağustos Cuma akşamı Zlin şehri içerisinde düzenlenecek olan seyirci özel etabıyla başlayacak Barum Rally’de ekipler, Cumartesi günü 8, Pazar günü ise 6 etabı daha geride bırakıp toplam 15 özel etap sonunda finişe ulaşmaya çalışacaklar. Asfalt zeminden oluşan Barum Rally’de 15 özel etabın toplam uzunluğu 263 kilometreden oluşuyor. Yarış 24 Ağustos akşamı Zlin şehrinin merkezinde düzenlenecek olan finiş töreniyle sona erecek.

Avrupa Ralli Şampiyonası Puan Durumu

1. Luca Rosetti 53

2. Michal Solowow40

3. Volkan Işık 38

4. Renato Travaglia34

5. Giomenico Basso30

6. Krum Donchev28

7. Corrado Fontana27

8. Luca Betti 24

9. Anton Alen18

10. Tomasz Czopik12