Bu sezon Elf ve Omsan katkıları ile Fatih KARA pilotajında Dünya Gençler Ralli Şampiyonası’nda mücadele eden RENAULT SPORT TÜRKİYE, ilk startını bu hafta sonu İspanya’da aldı… 51 kapı numaralı Clio Super 1600 ile mücadele eden RENAULT SPORT TÜRKİYE ekibi, JWRC’de 7. sırada finiş görerek 2 puan kazı ve ralli boyunca sergilediği performans ile tüm dikkatleri üzerine topladı.

Fatih KARA,-Cem BAKANÇOCUKLARI ekibi, Dünya Gençler Ralli Şampiyonası (JWRC) kategorisinde start alan “ilk” Türk ekip olarak İspanya’daki mücadelesinde göz doldurdu. Bu şampiyonayı takip eden 21 pilottan biri olan KARA, ilk sınavı olan Rally RACC Catalunya’da JWRC kategorisinde 7. sırada finiş görerek ilk puanlarını kazı ve başarılı etap zamanları ile dikkat çekti.

Toplam uzunluğu 347 km olan 16 özel etaptan oluşan Rally RACC Catalunya, 23 Mart Perşembe günü saat 20.00’de Salou’dan verilen seramonik start ile başladı. Toplam 96 ekibin katıldığı rallinin ilk ayağı, 24 Mart Cuma günü 06.45’de başladı ve 21.00’den itibaren son buldu. İlk gün ralliye çok hızlı bir tempoda başlayan ve ilk özel etapta saliselik farkla beşinci zamanı yapan KARA, ikinci ve üçüncü özel etaplarda patlayan lastikleri nedeni ile 5 dakika kadar zaman kaybederek 10.sırada finiş gördü.

25 Mart Cumartesi günü ikinci ayak için 07.00’da start alan ekipler 6 özel etaptan oluşan ikinci günü 20.00’da noktaladılar. İkinci gün yükselen temposunu koruyan ve 8.özel etapta üçüncü sırada finiş gören Fatih KARA, 10.özel etapta 8 saniye farkla ikinci zamanı kaydederek büyük dikkat çekti ve günü 7.sırada noktaladı…

Yarışın son günü olan 26 Mart Pazar sabahı 06.40’da direksiyon başına geçen ekipler, 14.56’dan itibaren Salou’daki finiş noktasına ulaşabilmek için mücadele ettiler. Günün ilk etabında yoldan çıkan ve 35 saniye kadar zaman kaybeden KARA-BAKANÇOCUKLARI ekibi, kalan 3 etapda ikinci ve üçüncü zamanları kaydederek yükselen grafiklerini rallinin son gününde de sürdürmeyi başardı.

RENAULT SPORT TÜRKİYE pilotu Fatih KARA üç gün süren rallinin ardından duygularını, em“JWRC’deki ilk sınavımızda şampiyona için ilk puanımızı almış olmaktan dolayı son derece mutluyuz. İlk gün lastik patlatmamız, yaklaşık 5 dakika kadar zaman kaybetmemiz klasma gerilememize neden oldu. Ancak ikinci ve üçüncü gün sorunsuz geçti, genelde yüksek tempoda gittik ve güzel zamanlar kaydettik. Birçok etapta ilk 3’de zamanlar yapmamız bizi gelecek yarışlar için umutlırdı. Bu zorlu yarışta finişe ulaşmış olmaktan dolayı çok mutluyuz. Başta bize güvenerek bu imkanı veren RENAULT MAİS ailesi olmak üzere Renault Sport Technologies, Barroso Sport ve sponsorlarımız Elf ve Omsan’a katkılarından dolayı çok teşekkür ediyoruz.” emşeklinde dile getirdi.br
br
Ralli ile ilgili görüşlerini dile getiren strongCem BAKANÇOCUKLARIstrong ise “Ralli bizim için çok büyük şanssızlıklarla başladı, lastik patlamış olsaydık bugün ilk 3’de finiş yapma şansımız çok yüksekti. Ralli boyunca otomobilin setupları ile ilgili birçok farklı ayar denedik. Özellikle ikinci ve üçüncü gün güzel tempolar yakaladık ve güzel etap zamanları kaydettik. İlk rallimiz olmasına rağmen Fatih ile birbirimize uyumumuz da süperdi. Şampiyona için ilk puanlarımızı almış olmaktan dolayı çok mutluyuz” dedi.

RENAULT SPORT TÜRKİYE ekibi teknik direktörü Gilles VECAVEYE  de ralliyi “Çok heyecan verici bir sonuç bu. Fatih çok yetenekli ve hızlı bir pilot olduğunu bu yarışta kanıtlamış oldu. Küçük hataları oldu ama çok çabuk öğrenen bir yapısı var ve lastik patlattıktan sonra bu hatalarını tekrarlamamayı hemen öğrendi. Daha iyi bir sonuç elbette olabilirdi ama birkaç kez Kris MEEKE gibi JWRC’de beşinci sezonunu geçiren bir pilotun ardından ikinci etap zamanlarını yapması gerçekten de umut verici. Sonuç olarak bizim açımızdan şampiyonaya iyi bir başlangıç oldu ve ekip olarak çok iyi çalıştık. Renault Clio’yu bu sezon ilerleyen rallilerde birincilikte bile görebiliriz.” şeklinde değerlendirdi.