Ege Kupası’nın üçüncü otokros yarışı, Aydın Otomobil Sporları Kulübü tarafından Ege Asal Metal sponsorluğunda 13 Ekim Pazar günü, İzmir Menderes otokros parkurunda gerçekleştirildi. Yarışta Aydın Milletvekili Kuvvet Erim ve Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar’da start aldı. Yarışmanın startı öncesinde Turgutlu Subaşı Mehteran Takımı seyircilere ve sporculara coşku ve heyecan dolu anlar yaşattı.

Kategori 1’de yarışan Aydın milletvekili Kuvvet Erim her iki ayakta da yüksek performans sergileyerek 20 tam puanla birinci oldu. Yarış parkurlarına bu yıl katılan Serdar Sarıduman başarılı performansı ile göz doldurdu ve ikinci oldu. Malatyalı yarışmacı Eren Durmaz poyumda üçüncü sırada yer aldı.

Kategori 2’de deneyimli Adanalı yarışmacı Ali Çatalbaş mekanik sorunlar yaşayan rakiplerinin önünde toplam 18 puan ile birinciliğe ulaştı. Yetenekli genç sporcuların kullanımlarına ücretsiz otomobil sunarak spora karşılıksız verdiği desteklerle öne çıkan Mithat Diker bu kategoride ilk ayakta birinci olurken ikinci ayakta mekanik sorunla finiş göremedi. İlk ayakta birinci olarak aldığı 10 puan ile ikinci sırada yer aldı. İzmirli yarışçı Bahadır Sevinç, ilk ayakta hasar gören otomobili onarıldıktan sonra çıktığı ikinci ayakta büyük bir şok yaşadı. Motor kaputundan alevler çıkan otomobili kullanılamaz hale geldi. Bahadır ilk ayaktan aldığı altı puan ile üçüncü oldu.

Kategori 2’de yarıştığı aracı büyük hasar alan Bahadır Sevinç Kategori 3’de Ford Ka ile yeniden parkura çıktı ama bu sefer de takla atarak turları tamamlayamadı. Ali Paker bu kategoride her iki ayakta da başarılı bir performans sergiledi ve birinci oldu. Kategori 3’de Mayıs ayında yapılan yarışta mekanik problemlere yenik düşerek puan çıkaramayan Erdal Oral’ın bu kez yüzü güldü ve ikinci sırada yarışı tamamladı. Engin Karadağ her iki ayakta da altı puan alarak üçüncü oldu.

Engin Berkan iki ayaktan topladığı onsekiz puanla Kategori 4’te günün birincisi olurken ikinci ayakta yaptığı 5.08.43’lük derece ile günün en hızlı pilotu oldu. İlerisi için umut veren Merve Akyıldız hızlı turlara imza atarak toplam 16 puanla bu kategoride ikinci oldu. İlk kez bir yarışta start alan Tanju Çelen üçüncü olarak podyuma çıktı. Otokrosta üç kadın sporcu arasında günün en hızlı ismi Yasemin Erikli birinci oldu. Merve Akyıldız ikinci olurken, Özlem Dalan üçüncü sırada yer aldı.

Ege Kupası’nın son yarışı 10 Kasım 2019 Pazar günü Aydın’ın Koçarlı ilçesinde yapılacak.