Aydın Otomobil Sporları Kulübü (AYOSK) tarafından düzenlenen 2022 Ege Kupası final yarışı Koçarlı Tırmanma 09 Ekim Pazar günü gerçekleştirildi. Koçarlı Belediyesi desteğinde düzenlenen organizasyon, Adnan Menderes Kent Ormanı içindeki toprak parkurda iki çıkış olarak koşuldu.

8 Ekim Cumartesi günü Koçarlı Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen açılış töreni ile başlayan organizasyonda, halk oyunu gösterileri gerçekleştirildi. Vali Hüseyin Aksoy, Milletvekilleri Metin Yavuz ve Bekir Kuvvet Erim, Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşların katıldığı seremonik start yoğun ilgi gördü. Koçarlı Belediyesi’nin çeşitli organizasyonları ile festival havasında gerçekleşen organizasyonda, hafta sonunu değerlendirmek isteyen Aydınlılar karada araçların yarışını, havada da rengarenk paraşütlerin süzülüşünü izledi.

Ege Asal Metal sponsorluğunda Ford Fiesta R1 ile yarışan Kemal Çetinkaya ilk çıkışta 5:52,40 ile günün en hızlı zamanını yaparak Kategori 1 birinciliği ve en iyi zaman kupasını kazandı. Bu yıl parkurlara adım atan Aydınlı sporcu Erdem Köse Fiat Siena ile ikincilik kupasını kazanırken, deneyimli sporcu Mustafa Nazik, Fiat Palio ile güçlü rakipleri arasından sıyrılarak üçüncülüğü elde etti. Kategori 2’de Citroen VTS C2 ile Serdar Sarıduman birinci olurken, Hakan Akman Fiat Palio ile ikinci  ve Fiat Palio ile Erdal Oral da üçüncü sırada yer aldı. Kupada kadın sporcular arasında da sezon boyunca yaşanan rekabet Koçarlı’da da devam etti. Yarış sonunda Yasemin Erikli birinci olurken, Serap Kotan ikinci ve ilk kez bir tırmanma yarışına katılan Faslı yarışmacı Hassania Aktaş da üçüncü olarak podyuma çıktı.

Dereceye giren sporcular kupalarını Koçarlı Kaymakamı Ersin Tepeli ve Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan’ın katılımıyla yarış sonrası düzenlenen ödül töreninde aldılar.