2019 Ege Kupası ilk yarışı, Aydın Otomobil Sporları Kulübü (AYOSK) tarafından 7 Nisan 2019 Pazar günü, İzmir Menderes otokros parkurunda gerçekleştirildi. 800 metre uzunluğundaki toprak ve beton zeminli parkurda, beşer turluk iki ayak üzerinden koşulan yarışta tecrübeli pilotlar ile genç rakiplerinin giriştikleri kıyasıya rekabette podyum ve kupa mücadelesi renkli sahnelere neden oldu.

Kategori 1’de yarışan Aydın milletvekili Kuvvet Erim her iki ayakta da yüksek performans sergileyerek 20 tam puanla birinci oldu. Başarılı rallici, parkurda kalan rakip sporcuların araçlarını çekmek üzere görevlendirilen traktörün sürücüsü yavaş kalınca direksiyonuna geçtiği traktörü kullanmadaki becerisi ile de seyircilerden büyük ilgi gördü. Fatih Yavuz her iki ayakta da Kuvvet Erim’in arkasından ikinci sıraya yerleşti ve günüde 16 puanla ikinci olarak bitirdi. 2018 Ege Asal Challenge seçmelerinde kadınlar birincisi olarak parkura adım atan Yasemin Erikli üçüncü oldu.

Kategori 2’de Ali Çatalbaş, Levent Şapçılar  ve Şule Berkcan mekanik problemlere yenik düşerek kupanın ilk yarışından puan çıkaramadılar. İzmir ve Ege’de yeni ve yetenekli genç sporcular bularak yetiştirmenin ötesinde  kullanımlarına ücretsiz otomobil sunarak spora karşılıksız verdiği desteklerle öne çıkan Mithat Diker bu kategoride her iki ayağı da ilk sırada bitirdi ve toplam 20 puanla birinci oldu. Cem Yudulmaz ilk ayakta mekanik sorunla finişe ulaşamadı, ancak ikinci ayakta iyi bir performas  sergileyerek kazandığı sekiz puan ile ikinci oldu.

Bir önceki gün yoğun yağışın etkisi ile ilk ayakta kayganlaşan parkur, öğleden sonraki ikinci ayakta kuruyunca yapılan zamanlarda da iyileşmeler kaydedildi. Otokrosa yeni katılan sporculardan Ali Paker ilk ayakta ikinci olurken ikinci ayakta temposunu arttırdı ve Kategori 3’de birinci oldu. 90’lı yıllarda rallilerde kopilot olarak yarışan Kayahan Kocaçam çok uzun bir aradan sonra bu kez pilot koltuğuna geçti ve ikinci oldu. Bahadır Sevinç ikinci ayakta mekanik problem yaşayarak abandone olmasına karşın ilk ayakta birinci olarak elde ettiği 10 puan ile üçüncü oldu.

2017 yılında yapılan Ege Asal Challenge seçmelerinde birinci olarak spora başlayan Engin Berkan iki ayaktan topladığı onsekiz puanla Kategori 4’te günün birincisi olurken ikinci ayakta yaptığı 5.28.37’lik derece ile günün en hızlı pilotu oldu. İlk katıldığı yarışta ilerisi için umut veren yarışın en genç sporcusu Mehmet Tuğrul Bakkal ikinci oldu. Bu kategoride üçüncülük kupasının sahibi Duhan Erhan Alşan oldu.

Otokrosta erkek sporcuların rekabetlerine farklı bir renk katan dört kadın sporcu arasında yaşanan tatlı rekabet sonrasında ise ikinci yarışta 6.13.22 ile kadın pilotlar arasında günün en hızlı ismi olan Yasemin Erikli birinci oldu. Merve Akyıldız ikinci olurken, Özlem Dalan üçüncü sırada yer aldı.

Ege Kupası’nın ikinci yarışı 28 Nisan 2019 Pazar günü yine İzmir Menderes Otokros Parkuru’nda yapılacak.