Dünyanın en zor rallisi olan Dakar Rallisi ilk haftasını geride bıraktı. Atlantik Okyanusu kıyısı Buenos Aires´den başlayan zorlu yarış bugün 9’uncu etapla devam edecek.

Yarışta ülkemizi geçen senelerde olduğu gibi bu yıl da Kemal Merkit ve Kutlu Torunlar temsil ediyordu ancak 5. etapta mekanik arıza ve kol bileğinde kırık yaşayan Kutlu Torunlar yarışı bırakmak zorunda kaldı.

Dün koşulan, kum tepeleri ve zorlu kayalık parkurun yer aldığı 472 km’lik özel etaba Kemal Merkit 63. sırada sırada başladı. Dünyanın en kuru çölü Atakama’daki parkurda iyi bir tempo yakalayanMerkit yarışın 5 kontrol noktasını da istikrarlı bir şekilde ilk 50 içinde geçti. 465. km’ye 37. sırada varan Merkit 472 kmlik zorlu etabı 7 saat 19 dakika 2 saniye ile 43. sırada tamamladı. Merkit Genel Klasmanda 45. sıraya yükseldi.

Dinlenme gününde 2009 Dakar Şampiyonu İspanyol Marc Coma’nın 7. etapta kural dışı lastik değiştirmesi ve 6 saat ceza almasıyla sansasyonel anlar yaşayan Dakar rallisi, Coma’nın yarışa devam etmeyeceği kararı ile sarsıldı. 8. etap başlangıcında yarışa devam kararı alan Marc Coma etabı 2.ci sırada tamamlarken, Şili’li Contardo Lopez etabın lideri oldu. Genel Klasmanda Fransız Cyril Despres açık ara 1’inciliğini korurken, 6 saat 22 dakika cezası bulanan Marc Coma 19. sırada yer aldı.

1 Ocak’tan bu yana 7 etap ve 5,142 km tamamlandı. Start alan 150 motosikletten 96’sı yarışa devam ederken 57 motosikletçi yarış dışı kaldı.

Otomobil kategorisinde eski ralli pilotu ve Rally of Turkey Şampiyonlarından Carlos Sainz, Nasser Al-Attiyah’ın yaklaşık 15 dakika önünde liderliğini sürdürüyor.