Yeni yılın ilk günü Buenos Aires’den başlayan 9.000 km’lik dünyanın en zor rallisi Dakar, 14’üncü özel etabın geçilmesiyle Cumartesi günü büyük finalle sona erdi.

Ülkemizi 55 numara ile motosiklet kategorisindetemsil eden Kemal Merkit KTM 690 Enduro Rmotosikletiyle yarışı başarıyla tamamladı. Merkit toplamda 71 saat 28 dakika 44 saniye ile Genel Klasmanda 49’uncu sırayı elde ederken “Malle Moto” Mekanik destek almadan yarışanlar kategorisinde de birincilik ödülünün sahibi oldu.

Yarışta start alan 150 motosikletçiden 88’i zorlu ralliyi tamamlayarak finiş podyumuna çıkmaya hak kazandı. 17 Ocak Buenos Aires’de binlerce kişinin katıldığı Podyum Seremonisi ile sona eren 32’nci Dakar Rallisi’ni motosiklet kategorisinde Fransız Cyril Despres kazandı. 2’nciliği Norveçli Pal anders Ullevalseter, 3’üncülüğü Şili’den Lopez Contardo elde etti.

Kemal Merkit yarıştan sonra şunları söyledi “Tüm bunlar şu an içindi; podyumda Türk bayrağını dalgalandırmak…9.000 km’lik zorlu yolculuğu tamamladığım içinve ülkeme birincilik ödülüyle dönüyor olmanın mutluluğunu yaşıyorum. 15 gün boyunca zorlandığım çok anlar oldu ancak yılmadan bu zorlu yarışı 5. kez bitirdim.”

TOSFED olarak, ülkemizi gururla temsil eden sporcumuzu kutlar, başarılarının devamını dileriz.