Atatürk Kupası’na dahil 9 Eylül Otokros Yarışları, Aydın Otomobil Sporları Kulübü tarafından Ege Asal Metal sponsorluğunda Menemen Belediyesi’nin desteği ile Seyrek otokros parkurunda gerçekleştirildi.

Dört ayrı kategoride yapılan yarışlar izleyenlerin nefeslerini kesti. 11 ve 12 Eylül tarihlerinde iki ayrı yarış olarak yapılan organizasyonda pilotlar zorlu toprak parkurda kıyasıya mücadele etti. 11 Eylül Cumartesi günü yapılan yarışta Kategori 1’de Mehmet Can Çakar her iki ayakta da en iyi zamanlarla damalıyı görerek 20 tam puanla günü birinci olarak bitirti. Can Çakar, 2. Ayakta 5 turu 4.15.96’lık zamanıyla tamamlayıp yeni parkurun ilk en iyi zamanına imzasını attı. Bu kategoride Kemal Çetinkaya 16 toplam puanla 2’nci, Serdar Sarıduman 3’ncü oldular. Mehmet Canseven ve Burak Güngör 4-5’ncü olarak yarışı tamamlarken, Onur Sarıdere ilk ayakta finiş göremedi, ama 2. ayaktan 3 puan çıkarmayı başardı.

Kategori 2’de Levent Şapçılar, Fiesta ST’si ile elini sıcak tutmak için katıldığı otokrosta en iyi zamanları yaparak birinci oldu. Mithat Diker, günün ilk ayağında salise farklarla Cem Yudulmaz’ın önünde 2’nci sırayı alırken günün ikinci ayağında büyük bir sürpriz yaşadı. Palio’sunun sol arka tekerinin kopmasına karşın, usta rallici yılların verdiği tecrübe ile finişe ulaşmayı başardı. Üstelik 3 teker Palio’su ile ilk ayaktaki zamanından sadece 13,5 saniye daha kötü zaman yaptı. Diker, gün sonunda Cem Yudulmaz ile toplam puanda eşitliği sağlayınca en iyi 5 tur zamanına bakıldı ve Mithat Diker 3 teker ile finiş görmeyi başardığı yarışta 2’ncilik kupasını kaldırdı. Cem Yudulmaz’ın 3’üncü olduğu bu kategoride Yasemin Erikli, günün bir diğer şanssız ismiydi. İlk ayakta aldığı 10 saniye zaman cezasına karşın ikinci ayakta iddiasını yitirmeyen Yasemin Erikli, yarışın ilk turunda sol ön lastiği patlayınca önce spin attı ve parkurda kalıp zaman kaybetti ama kısa sürede toparladı ve kendini kurtararak kalan turlarını jant üstünde de olsa bitirmeyi başardı. Yasemin Erikli günün sonunda Kadınlar Kategorisi’nde 3’ncülük kupası ile mutlu oldu. Kadınlar Kategorisi’nde 1’inciliği Özlem Dalan kazanırken, 2’ncilik ise takım mekanikeri Doğan Kotan’ın eşi Serap Kotan’ın oldu.

Kategori 3’te günün en hızlı ismi Bedri Kol’du. İlk ayakta 1’nci olarak finiş gören Bedri Kol, ikinci ayakta 1’nciliği tecrübeli rakibi Erdal Oral’a kaptırsa da iki ayağın toplam puanıyla Kategori 3’te 1’ncilik kupasının sahibi oldu. Erdal Oral ise 2’nci ayaktaki atağı ile günün 2’ncilik kupasını kaldırdı. İlk ayakta 6 salise farkla 2’nci en iyi zamanı yapan Enez Al, ikinci ayakta 3’ncülüğe geriledi ve günü 3’ncü olarak tamamladı. Güçlü rakiplerine karşın zorlu bir sınav veren Özlem Dalan ise, Kategori 3’de podyumun hemen dibinde finiş gördü. Murat Doğrular 5’nci olarak finiş görerek, yarışları izleyerek kendisine destek olan kardeşi Muzaffer ve yeğeni Cem’den fazlasıyla alkış topladı.

Kategori 4’de mücadele eden sporcular arasında en güçlü isim olan Orçun Nural, tempolu bir yarış sonrası her iki ayağın da 1’ncisi olurken zorlanmadı. 2’nci olan Serap Kotan Kadınlar Kategorisi 2’nciliği ile günün sonunda çifte kupa kaldırırken, ilk kez parkura çıkan Menemen Belediyesi’nden Tuncay Bayraktar ilk yarışında 3’ncülük kupası ile eve dönmenin coşkusunu yaşadı. Kayahan Kocaçam ise kelimenin tam anlamıyla şanssız bir gün yaşadı ve günün her ayağın da parkurda kaldı.

12 Eylül Pazar günü Seyrek’te yine açık, güneşli, yağışsız bir hava vardı, ancak ilk güne göre havanın bu kez rüzgarsız olması parkur üzerindeki tozun stabil kalmasına neden oldu. Antrenman turları sonrasında arazöz ile parkurda yapılan sulama günün iki ayağı arasında da yinelendi ancak gün boyu toz etkisini korudu.

İkinci gün startlar ilk günün tersinden verildi ve önce Kategori 4 otomobiller parkura çıktı. Orçun Nural, Palio’suyla Seyrek’in en iyi zamanı ile tamamladığı günün ilk ayağında kazanırken zorlanmadı. Tecrübeli sporcu günün ikinci ayağında 4 saniye daha yavaş bir zamanla yine ilk sırada yer aldı. Gün sonunda toplamda 20 tam puanla eve döndü. Fiesta ile yarışan Serap Kotan günün her iki ayağında en iyi ikinci zamanlarını kaydederek dikkat çekti. Kotan, bu sonuçlarla 2’ncilik kupasının yanı sıra kadınlar kupasının da sahibi oldu. Tuncay Bayraktar 3’üncü olarak podyumu tamamlarken, Mk2 Escort’un da ilk gün benzin pompası kaynaklı sorunlar yaşayarak parkurdan puansız ayrılmak zorunda kalan Kayahan Kocaçam bu kez günün iki ayağından toplam 10 puan çıkardı.

Kategori 3’de Enez Al, her iki ayağın birinciliğini kazanarak 20 tam puan ile ayrıldığı Seyrek’te ilk günün pasını sildi. Murat Doğrular günün ilk ayağında 2’nci, ikinci ayağında 4’ncü olarak gün sonunda 2’inci oldu. Özlem Dalan tempolu yarıştığı her iki mücadele de ilk üçte yer alarak günü 3’üncü sırada tamamladı İlk ayakta elektrik kaynaklı problem nedeniyle süresinde start alamayarak puan çıkartmayan Bedri Kol, ikinci ayakta sorunları giderilen aracıyla ikinci sırada yer almasına karşın gün sonunda 4’üncü oldu. Tecrübeli sporcu Erdal Oral ilk ayağda elektrikten kalan bir diğer isimdi, günün ikinci ayağında ise 4 puan çıkardı.

Kategori 2’de AYOSK Başkanı Mithat Diker günün ilk ayağında beş turu 4.19.50 ile tamamlayarak kazanırken zorlanmadı. Günün ikinci ayağını 2’nci sırada tamamlayan Mithat Diker, günün 1’ncisi oldu. Yasemin Erikli, Seyrek’te ikinci gün de lastiğin azizliğine uğramasına rağmen 2’inci olmayı başardı. 3’üncü olan Levent Şapçılar, günün ilk ayağında otomobili elektrik kesince spin attı ve parkurda kaldı, aracı çekici ile servise getirildi, ilk ayaktan puan çıkaramadı ama günün ikinci ayağında 4.18.37 ile Seyrek’te günün en iyi 2’nci zamanını yaptı.

Altı sporcunun puan mücadelesi verdiği Kategori 1’de ikinci günün en hızlı ismi Kemal Çetinkaya idi. O’nu günün her iki ayağında da salise farklarıyla Mehmet Can Çakar izledi. Serdar Sarıduman ise podyumun son basamağını bırakmadı. Günün ilk ayağında 4’ncü olan Mehmet Canseven, ikinci ayakta zamanını 18 saniye iyileştirince günün toplam puanında rakibini yakaladı ama ilk ayaktaki en iyi 5 tur zamanıyla Serdar günün 3’ncüsü oldu. Burak Güngör ise toplamda 7 puanla 5’nci olarak günü tamamladı. Günün ilk ayağında elektrik problemi yaşayarak parkurdan çekici sırtında çıkan bir diğer isim olan Onur Sınırdere idi ama ikinci yarışta damalı görüp 4 puan çıkardı.

Aydın Otomobil Sporları Kulübü’ nün düzenlediği Atatürk Kupası 21-22 Ekim 2021 tarihlerinde Aydın’da yapılacak Koçarlı Tırmanma Yarışı ile devam edecek.