30 Ağustos Zaferinin 100. Yılı’ etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen AVIS 2022 Türkiye Tırmanma Şampiyonası’na dahil 100.Yıl Tırmanma Yarışı 13-14 Ağustos tarihlerinde Frigya Spor Kulübü (FSK) tarafından Kütahya’da düzenlendi. Kütahya Valiliği ve Kütahya Belediyesi destekleri ile NG Kütahya Seramik sponsorluğunda düzenlenen, ICRYPEX ana sponsorluğundaki 2022 sezonunun 4. tırmanma yarışı yerel halktan da büyük ilgi gördü.

7,5 kilometre uzunluğundaki Radar yolunda üç çıkış olarak koşulan yarış sonunda, Kategori 1’de Opel Corsa GSI ile Ülkü Motorsport takımından İlker Aktaş birinciliği elde ederken, Ford Fiesta R1 ile Sevcan Sağıroğlu ikinci ve Citroen Saxo VTS ile Bahadır Sevinç de üçüncü olarak podyuma çıkan isimler oldu. Kategori 2’de Ülkü Motorsport takımından Kaan Kara Fiat Punto S1600 ile günü en hızlı ismi olurken, aynı takımdan Ford Fiesta R2T ile Cem Yudulmaz ikinciliği ve Citroen Saxo VTS ile Çiğdem Tümerkan da üçüncülüğü elde ettiler.

Kategori 3’te Neo Motorsport adına Opel Corsa OPC ile yarışan genç sporcu Ahmet Keskin bir kez daha en hızlı isim olurken, GP Garage My Team adına Renault Clio R3 ile yarışan Murat Soyçopur ikinciliği ve Opel Corsa OPC ile Ülkü Motorsport adına yarışan Kemal Gürsoy üçüncülüğü kazandılar. Kategori 4’te ise Mitsubishi Lancer EVO IX ile GP Garage My Team’den Selim Bacıoğlu birinciliği kazanan isim olurken aynı zamanda günün en iyi zamanını da kaydetti. Bu kategoride Ülkü Motorsport takımından Ümit Ülkü Opel Corsa OPC ile günü ikinci sırada tamamlarken, Mitsubishi Lancer EVO IX ile GP Garage My Team’den Sinan Soylu üçüncü sırada yer aldı. Yarışın takımlar birincisi Ülkü Motorsport olurken, 5 kadın sporcunun yer aldığı kadınlar klasmanında Opel Corsa OPC ile Eda Soylu birinci, Ford Fiesta R1 ile Sevcan Sağıroğlu ikinci ve Citroen Saxo VTS ile Çiğdem Tümerkan da üçüncü olarak podyuma çıktılar.

AVIS 2022 Türkiye Tırmanma Şampiyonası, 03-04 Eylül tarihlerinde İzmir Motorsporları ve Otomobil Kulübü (İMOK) tarafından İzmir Kınık’ta düzenlenecek olan beşinci ayak yarışı ile devam edecek.