FIA´nın Yol Güvenliği Hareketini destekleyen ilk 10 federasyondan birisi olan TOSFED, bu hareket çerçevesinde başlatılan 10 Altın Kural uygulamasına katıldı.

228 otomobil kulübü ve toplam 60 milyonun üzerinde üyeye sahip olan Uluslararası Otomobil Federasyonu FIA´nın başlattığı Yol Güvenliği Hareketi; üye ülkelerde, yol ve trafik güvenliğini artırabilecek kampanya ve uygulamaların yapılmasını hedefliyor. Bu kampanya çerçevesinde, her ülkede kritik önem taşıyan bir yol güvenliği probleminin ortadan kaldırılması için çeşitli çalışmalar yapılıyor. 

FIA verilerine göre, dünyada her gün, çoğunluğu genç insanlar olmak üzere yaklaşık 3.500 kişi yollarda hayatını kaybediyor. Trafik kazaları 15-29 yaş grubunda, ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alırken; ölümlü kazaların %90´ı gelişmekte olan ülkelerde yaşanıyor. 2010´da dünyada toplam 1.3 milyon insan trafik kazalarında hayatını kaybederken, yaklaşık 50 milyon kişinin yaralandığı tahmin ediliyor. Herhangi bir önlem alınmaması durumunda, 2020´ye kadar trafik kazalarında ölen insanların sayısının yılda 1.9 milyona çıkacağı düşünülüyor. 

Uzun zamandır yollar ve yarış parkurlarındaki güvenliği artırmaya çalışan FIA; Birleşmiş Milletler´in On Yıllık Yol Güvenliği Hareketi´nin bir parçası oldu. Birleşmiş Milletler´in öncülüğünü yaptığı bu kampanya ile, dünya çapındaki ölümlü trafik kazalarının azaltılması ve 2020 yılına kadar tam beş milyon hayatın kurtarılması hedefleniyor. FIA, kendisine üye olan federasyonlar ve otomobil kulüpleri vasıtasıyla, trafik kazalarının azaltılması ve sürücülerin bilinçlendirilmesi için çeşitli çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar dahilinde, zaman zaman Michael Schumacher, Sebastian Vettel, Lewis Hamilton, Fernando Alonso, Sebastien Loeb gibi Formula 1 ve Dünya Ralli Şampiyonu sürücülerden de destek alınıyor. 

Küresel olarak otomobil sporlarını yönetmesinin yanı sıra, dünya üstündeki yüz milyonlarca motorlu araç sürücüsünün haklarını savunan ve onların güvenliğini de artırmaya çalışan FIA, son olarak yol güvenliğini artırılması için ´10 Altın Kural´ uygulamasını devreye soktu. Trafikte her gür hareket halinde olan milyonlarca sürücüyü ve onların ailelerini yakından ilgilendiren bu kampanyada, 10 temel kurala uyulması sayesinde trafik bilincinin artırılması ve üzücü sonuçlara neden olan trafik kazalarının azaltılması hedefleniyor. 

TOSFED olarak, trafikte araç kullanan tüm sürücülerin, basit önlemler ile hayat kurtarabilecek bu 10 Altın Kural´a uymasını diliyor ve ülkemizin kanayan yaralarından birisi olan trafik kazalarının azaltılabilmesi için toplum olarak daha bilinçli hareket etmemiz gerektiğine inanıyoruz. 

10 Altın Kural´ın yayınlandığı FIA sayfasına ulaşmak için lütfen tıklayın. 

10 ALTIN KURAL

GÜVENDE OLMAK İSTİYORUM VE

1) Bütün yolcular benim sorumluluğumda olduğundan

KEMER TAKMAYA

2) Kurallar bizi korumak için konduğundan

TRAFİK KURALLARINA UYMAYA 

3) Yayalar ve çocuklar, otomobilim gibi metalden yapılmadığı için

HIZ SINIRLARINA UYMAYA

4) Hem aşınma, hem de doğru hava basınçları bakımından yedek lastik de dahil olmak üzere

LASTİKLERİMİ KONTROL ETMEYE

5) Alkollüyken veya uyuşturucu etkisi altındayken, trafik için bir tehlike oluşturduğumdan

OTOMOBİLİMİ AYIKKEN KULLANMAYA

6) Onları, güvenlikleri için çocuk koltuklarına oturtarak

ÇOCUKLARIMI KORUMAYA

7) Cep telefonuyla konuşmak ve mesajlaşmak beni trafik için bir tehlike haline getirdiğinden

DİKKATLİ OLMAYA 

8) Geç gitmek, hiç gidememekten daha iyi olduğundan

YORULDUĞUMDA MOLA VERMEYE

9) Motosiklet ve bisiklet, kafamı korumayacağı için

KASK TAKMAYA

10) Diğer sürücülere saygı göstererek

KİBAR VE SAYGILI OLMAYA

SÖZ VERİYORUM.