Dünya Rallikros Şampiyonası bu hafta sonu İsveç´in Höljes Pisti’ne taşınıyor. Tasarımı ve üretimi Avitaş tarafından İstanbul´da gerçekleştirilen RX Lites rallikros otomobillerinin de yarışacağı Höljes´te, genç Türk Pilot Yiğit Timur da start alacak.Geçtiğimiz hafta Finlandiya´da organize edilen 3. ayakta büyük bir başarıya imza atarak podyumun ikinci basamağında yer alan ve şampiyona klasmanında ikinciliğe yükselen Yiğit, yarış öncesi oldukça istekli görünüyor: “Her yarış öğrenmeye ama aynı zamanda da hızlanmaya devam ediyoruz.

RX Lites serisinde yarışan herkes kazanmaya odaklı ve çok hızlı. Böylesine yüksek rekabetin olduğu bir ortamda takımım Toksport ´un otomobilimi benim sürüş stilime göre hazırlaması en büyük desteğim. Önümüzde sezonun belki en zor yarışlarından birisi var. Hem katılım sayısı 14´e çıktı, hem de buradaki seyirci ilgisi inanılmaz.

RX Lites´a olan ilgi her geçen gün artıyor ve bu ilgi karşısında Türk Bayraklı bir otomobille yarışmak benim için büyük gurur. Elbette yine tek hedefimiz var, o da podyumda yer almak ve RX Lites Şampiyonası için mümkün olan en yüksek puanları toplayabilmek.

“Höljes, rallikros pistiyle ünlü küçük bir İsveç kasabası. İskandinav Şampiyonası´nın da en önemli merkezlerinden birisi olma özelliğine sahip. Norveç´e olan yakınlığı nedeniyle bölgenin tüm motorsporseverleri bu piste koşuyor. Bu yıl ilk kez gerçekleşen Dünya Rallikros Şampiyonası´nın Höljes´e gelmesiyle sezonun seyirci rekorunun kırılması, yaklaşık 30.000 dolayında meraklının hafta sonu bu piste gelmesi bekleniyor.

Cumartesi ve Pazar koşulacak 4 sıralama yarışı, 2 yarı final ve son olarak final yarışları sonrasında podyumun sahipleri belli olacak.Şampiyonada İsveçli Kevin Eriksson lider durumda, Yiğit Timur ikinci sırada yer alırken, yine İsveçli Sebastien Eriksson üçüncü durumda. Pazar günü gerçekleşecek final yarışı NTVSpor´dan canlı olarak yayınlanırken, her bir yarışın sonuçları www.rxlites.com resmi internet sitesinden anında duyurulacak.