TOK Sport ve Avitaş Motorsport desteğinde Dünya Rallikros Şampiyonası RX Lites kategorisinde ülkemizi temsil eden genç pilot Yiğit Timur, 28-29 Haziran tarihlerinde Finlandiya’daydı. Kouvola pistinde gerçekleştirilen ve final öncesi başlayan yağmur nedeni ile oldukça zorlu geçen sezonun 4. yarışında güçlü rakiplerini geride bırakmayı başaran Timur, ikinci sırada finişe ulaşmayı başardı.

Türk bayrağı desenli Control 4 ile mücadele eden Timur, yarışın ilk günü katıldığı her iki eleme yarışını da üçüncülükle tamamladı. Genç pilot, pazar günü çok iyi bir performans sergilediği yarı finalde ikinciliği elde ederek finaldeki iddiasını da ortaya koymuş oldu.  Genç pilot, NTVSPOR kanalından canlı olarak yayınlanan final yarışında güçlü rakiplerini geride bırakarak ikinci olmayı başardı.

Bu sezon şampiyonadaki 3. startında podyuma çıkma başarısı gösteren Yiğit Timur, bu yarışın ardından 56 puanla ikinciliğe yükseldiği Dünya Rallikros Şampiyonası RX Lites serisine 05-06 Temmuz tarihlerinde İsveç’te devam edecek.Yiğit, yarışın ardından şu açıklamayı yaptı; “Hepimizi için çok zor be heyecanlı bir haftasonu oldu. Aracı daha önce yarışlar haricinde 10 km.den fazla kullanma şansım olmamıştı. Bu yarıştan önce araç ile ilk defa gerçek bir test yaptık ve aracın gerçek limitleri hakkında ciddi anlamda bir data topladım.

Uygun bir setup buldum bu da araca olan güvenimi büyük oranda arttırdı. Buraya daha önce de belirttiğimiz üzere podyum hedefiyle geldik.Antreman seanslarında 2 ve 3. zamanı yaparak güven tazeledik ve ardında yarış başladı. 1. Heat´in ilk virajında Kevin Eriksson ile çok sert bir mücadele yaşadık. İkimizde 1.lik konusunda çok inatçı olunca starttan yaklaşık 400 m sonra, aldığımız hasarlar sonucunda çok zor da olsa rakiplerimizden dakikalar sonra finishe varıp sonuncu olduk. Avitaş ve Toksport bu 20 dk da inanılmaz bir ekip çalışması ile aracı 2.heat e yetiştirdi. Bende elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışarak heat 2 yi 3. olarak bitirdim.

Pazar günü antremanlarla başladı. 3. Heat de yine 3. Oldum. 4. Heat de başlayan yağmur ile kayan otomobil rakiplerimi çok afallattı. Yağmur bize çok yaradı ve 2. Olarak 4. Heati bitirdik. Yarı finalde 2 cepte start aldık. Yağış etkisini arttırarak devam ediyordu.

Liderliği ilk turda ele geçirdik ancak ilk sırada giderken benim bir hatam sonucu çok hızlı bir spin attım. Hızlı bir şekilde toplayıp piste geri döndüm. Herşeye rağmen 2. sırada finiş gördüm. Biraz şanslıydım.Finali NTVSPOR´dan izlediniz zaten 🙂 Çok çok çok kaygandı. Yolda kalmak için büyük mücadele verdim otomobilin içinde. Kevin´e ilk tur yaptığım atakla 2.liği aldım ve orada kalmak için direndim. Çok mutluyuz hepimiz. Emeklerin karşılığını almak güzel. Ülkemize layık olup iyi bir şekilde temsil etmeye çalışıyoruz. Zamanla öğrenip kendimizi geliştiriyoruz. Hala yolun çok basındayım ve öğrenecek çok şeyim var. Zamanla daha da güzel başarılara imza atma temennisi ile…”