Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun idari ve sportif açıdan otomobil sporlarını dijitalleştirme çalışmaları çerçevesinde, Webadası Bilgi Teknolojileri ile yürütülen çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Sene başından bu yana ulusal ralli, offroad ve baja branşları ile start alan proje kapsamında, yarışma organizasyonlarındaki idari prosedürlerin dijital hale getirilmesi sayesinde, TOSFED ve ilgili organizatör kulüpler, sporcularımız, markalarımız ve takımlarımıza daha hızlı ve kolay erişilebilir şekilde hizmet vermeye başladı.

Projenin ilk safhasında, rallilerde kullanılan yabancı menşeili özel neticeler programının, daha kapsamlı bir versiyonu, tamamen yerli ve milli bir çalışma ile tamamlandı. Bu yeni neticeler programı, farklı versiyonlarla, baja ve offroad branşlarına da uygulandı.

Bu çalışmaların akabinde, organizasyonlar için kayıt işlemlerinin, idari kontrol ve teknik kontrolde kullanılan formların, elektronik versiyonları hayata geçirildi. Yarışmalara katılan her yarış aracının, NFC kart üzerinden eşsiz bir kodla bu yeni sisteme tanımlanması sayesinde, araçların teknik kontrol geçmişlerinin kayıt altına alınması da devreye alındı.

Tüm bu adımlar, bir yandan yarış organizasyonlarındaki tüm paydaşların işlerini kolaylaştırıp hızlandırırken, diğer yandan kağıt ve baskılı evrak kullanımını ciddi oranda düşürerek, federasyonumuz ve camiamızın, sürdürülebilir politikalarla çevremizi korumaya karşı olan hassasiyetinin de altını çiziyor. Webadası Bilgi Teknolojileri ile yapılan bu çalışmaların, 2024 sezonunda tüm ulusal branşları kapsayacak şekilde genişlemesi ve yarış sonuçları ile şampiyona puan durumlarının da bu kapsamlı yazılım ile otomatik olarak açıklanması planlanıyor.

Projeyi ve yapılan çalışmaları yorumlayan Webadası Bilgi Teknolojileri kurucusu Beytullah Özenir, ‘Otomobil sporlarına gönül vermiş bir ekip olarak, TOSFED bünyesinde yaptığımız tüm çalışmalardan büyük bir heyecan duyuyoruz. Geliştirdiğimiz yazılım ile ülkemizdeki yarış organizasyonlarına değer katıyor olmak, bize büyük bir gurur veriyor.’ yorumunu yaptı.

TOSFED’in dijitalleşme adına attığı bu önemli adımı değerlendiren TOSFED Başkanı Eren Üçlertoprağı ise ‘Federasyonumuzu kurumsallaştırmak ve sporumuza değer katmak adına attığımız adımların, bu şekilde somut sonuçlara dönüştüğünü görmek memnuniyet verici. Otomobil sporları gibi hıza dayalı ve dinamik bir sporu, mümkün olduğu ölçüde dijital dünyaya taşımak adına, Webadası Bilgi Teknolojileri’nin geliştirdiği bu yerli ve milli yazılım sayesinde önemli bir mesafe kat ettik. Son yıllarda keyifle takip ettiğimiz sporumuzun gelişimine paralel olarak, bu ve benzeri çalışmaları, daha da geniş bir kapsamda sürdürmeye devam edeceğiz.’ sözlerini sarf etti.