Günümüzde Türkmenistan coğrafik olarak uygun yerleşmesi ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov’un olumlu dış politikası sonucu bölgenin çok önemli ulaştırma merkezine, büyük uluslararası lojistik kavşağa dönüşüyor.  Ülke ‘Türkmenistan – Büyük İpek yolunun kalbi’ sloganı kapsamında 09-15 Eylül arasında ‘Amul-Hazar 2018’ uluslararası rally raid yarışına hazırlanıyor.

Şubat ve Mayıs aylarında düzenlenen ‘Büyük İpek yolu Rallisi’nde Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov’unda bizzat yarıştığı Karakum çölündeki parkurda gerçekleştirilecek yarış, Türkmenistan’ın unutulmayacak kırsal bölgelerinde geçecek. Karakum çölünü, düzlükleri, dağ ve tepeleri aşacak olan ekipleri, misafirperverlik, Türkmen milli lezzetleri, sanatçıların gösterileri ve başka da birçok etkinlikler bekliyor. 1 hafta sürecek zorlu mücadele Hazır denizinin inci tanesi Avaza turizm bölgesinde tamamlanacak.

Ünlü fransız sürücü ve Africa Eco Race organizatörü Jean-Louis Schlesser tarafından organize edilecek olan 1500 kilometre uzunluğundaki yarış, Büyük İpek yolunun tarihi yönünü tekrarlayarak, Türkmenistan’ın güneyinden batısına doğru hareket edecek. Ekipler, ticaret kervanları gibi meşhur Karakumun sınırsız meydanlarının üzerinden geçecekler, çölün karmaşık yerlerini aşarak geçmişten günümüze sembolik seyahati gerçekleştirerek, Türkmen toprağının emsalsiz yerlerini görecekler.

Katılımcılar sadece Türkmen halkının mirası ile tanışmaya değil, bu efsaneye dönüşmüş yerlere sosyo-ekonomik gelişmeler, bilimsel-teknik gelişim ve günümüzde Büyük İpek yolunda önemli ulaştırma merkezi olarak bulunduğu yeri pekiştiren Türkmenistan’ın sanayi açısından gelişmesi ile birlikte gelişen yeni yaşamı da görecekler.

Mert Becce-Hakan İsen, Cenk Gürpınar-Osman Metin, Ahmet Tınkır-Ali Günpay, Serhat Şükrü Saygılı-Orhan Doğan, Hüseyin Kurt-Özaydın Dölek, Adnan Ofluoğlu-Hür Semih Noyan ve Erkan Birinci-Arman Özdemir ekipleri de ülkemizi temsilen bu organizasyonda start alacak sporcular olacak.