Fransız sporcu Jean-Louis Schlesser organizatörlüğünde Türkmenistan’da bu yıl ilk kez düzenlenen Amul-Hazar 2018 Çöl Rallisi 11-15 Eylül tarihlerinde 40 farklı ülkeden 92 araç 192 sporcu katılımıyla gerçekleşti.

1202 km’si özel etap olmak üzere 1600 km’lik bu uzun soluklu yarışta ülkemizden de 7 araç ve 14 sporcu katıldı. Adnan Ofluoğlu-Hür Semih Noyan, Erkan Birinci-Arman Özdemir, Cenk Gürpınar-Osman Metin, Ahmet Tınkır-Ali Günpay, Mert Becce-Hakan İsen, Hüseyin Kurt-Özaydın Dölek  ve Serhat Şükrü Saygılı-Orhan Doğan ekipleri farklı kategorilerde zorlu mücadelede bayrağımızı temsil eden isimler oldular.

Yarışma sonunda en iyi Türk ekip Can-Am Maverick ile SSV klasmanında 11 araç arasında 4. ve genel klasmanda 24. sırada finiş gören Erkan Birinci-Arman Özdemir ekibi oldu. Toyota FJ Cruiser ile Serhat Şükrü Saygılı-Orhan Doğan open klasmanda 5. ve genel klasmanda 44. sırada finiş podyumundan geçerken, T1 sınıfında Nissan Navara ile yarışan Adnan Ofluoğlu-Hür Semih Noyan, yarışı T1 klasmanında 23. genel klasmanda 53. sırada tamamladı. Suzuki Vitara ile yarışan Mert Becce-Hakan İsen ise kuma saplanarak büyük zaman kaybettikleri yarışı open klasmanda 7. ve genel klasmanda 55. sırada bitirebildiler.

Diğer ekiplerimiz Suzuki Vitara ile yarışan Cenk Gürpınar-Osman Metin ve Jeep Cherokee ile yarışan Hüseyin Kurt-Özaydın Dölek araçlarında çıkan yangın nedeniyle, Ahmet Tınkır-Ali Günpay da mekanik problemle bu zorlu mücadeleyi tamamlayamadılar.