Dünya Ralli Şampiyonası’nın (WRC) 10. ayağı olarak 13-16 Eylül tarihlerinde Muğla’da gerçekleştirilecek Türkiye Rallisi öncesi hazırlıklar sürüyor. Organizasyon öncesi Muğla yerel medyasına yönelik düzenlenen bilgi ve akreditasyon toplantısı, Marmaris’te gerçekleştirildi. Düzenlenen toplantıda, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Serkan Yazıcı, Türkiye Rallisi Etkinlik Koordinatörü Pelin Tanca Bertuletti ve Türkiye Rallisi Yarışma Direktörü Murat Kayaaçıklamalarda bulundu.

TOSFED Başkanı Serkan  Yazıcı, Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu (FIA) Başkanı Jean Todt’un da Türkiye Rallisi’ni izlemeye geleceğini belirterek, “FIA Başkanı, çok az sayıda yarışı canlı izler. Marmaris’e gelecek olması bizi ayrıca mutlu etti ve bu Marmaris adına çok büyük fırsat. Bu fırsatı iyi değerlendirmek istiyoruz. İki hafta boyunca ekipler burada olacak. Yarışı izlemeye binlerce insan gelecek. Organizasyon 4 gün boyunca 155 ülkede canlı yayınlanacak.” açıklamasında bulundu.

Dünya Ralli Şampiyonası’nı yerinde takip eden 3 milyon 700 bin seyircisi olduğunu vurgulayan Yazıcı, şunları söyledi: “Bundan ne kadar pay alacağımız önemli. Yarışların yapılacağı dünyadaki en iyi yer bu bölge. Çünkü yarışlardan sonra denize girebiliyorsunuz. Yatlardan seyredilebilecek 3 etap var. Dünya Ralli Şampiyonası, Marmaris ile beraber tarzını değiştirecek. Birinciye motor sporları tarihinin en büyük hediyesini vereceğiz. Ülkemizi en iyi şekilde tanıtacağız. Dünyanın en kompakt yarışını burada yapacağız. Cumhurbaşkanımızın yoğun temposu olsa da yarışlara katılması üzerine hazırlıklarımızı yaptık.”

Türkiye Rallisi Etkinlik Koordinatörü Pelin Tanca Bertuletti, yarışlara dünyanın her yerinden seyirci geleceğini dile getirerek, “Takımlar 115 tırla gelecek. Çeşme’den ülkemize giriş yapacaklar ve 8 Eylül’de Marmaris’te olacaklar. Motor sporlarının gözü Marmaris’te olacak. Milyon dolarlık otomobiller Marmaris’te olacak. WRC’nin yeni yüzü Türkiye Rallisi diye duyuruldu. Bu da bizi daha dikkatli olmaya sevk etti.” şeklinde konuştu. Yarışların 155 ülkede canlı yayınlanacağını belirten Bertuletti, “Reklamlarla bu tanıtımı yapmaya kalksanız, 100 milyon dolar civarı bir bedel ödemeniz gerekiyor. Ralli döneminde Marmaris ve çevresindeki tüm oteller dolu. Rezervasyon artık alınmıyor ve yarışları dolu dolu yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Yarışma Direktörü Murat Kaya ise dünyanın en kısa kilometreli yarışını gerçekleştireceklerini aktardı. Türkiye Rallisi’nin diğer rallilerden farklı olduğunu anlatan Kaya, “Dünyada 13 ülkede yapılan yarışlarda, en kısa etaplar Türkiye’de. Hepsinin etapları bin kilometrenin üzerinde, bizde ise 800-900 kilometre.” değerlendirmesinde bulundu. WRC’de 53 ekibin mücadele ettiğini anlatan Kaya, dünya şampiyonasını takip eden tüm ekiplerin yeni bir parkurda yarışacaklarını ifade etti. Kaya ayrıca, Türkiye Ralli Şampiyonası’nı takip eden 16 ekibin de yarışmaya kayıt yaptırdığını sözlerine ekleyen Kaya, 4 gün boyunca toplamda 69 otomobil ve 138 sporcunun mücadele edeceğini açıkladı.