Türkiye Otokros Şampiyonası´nda 2011 sezonunun ilk ayağı Eskişehir´de organize ediliyor. Eskişehir Otomobil Sporları Kulübü (ESOK) tarafından düzenlenecek yarış, 10 Nisan Pazar günü Eskişehir Sazova Pisti´nde koşulacak.

KYK Yapı Kimyasalları, Espark, Banaz Otomotiv ve Oscar Party Club’ın sponsorluğunda, Tepebaşı Belediyesi’nin desteğiyle yapılan organizasyon, 9 Nisan Cumartesi günü Mahalli Yarış, 10 Nisan Pazar günü Ulusal Yarış olmak üzere iki müsabakaya ev sahipliği yapacak.

Geçtiğimiz yıl ilk kez otokros yarışı düzenleyen ESOK, bu yıl da aynı başarıyı tekrarlamayı hedeflediği organizasyon öncesindeki çalışmalarını tamamlarken yarışın açıklanan kayıt listesi sezonun açılış yarışındaki mücadelenin ne kadar çetin geçeceğinin ilk sinyallerini veriyor.

Hafta sonunun ilk mücadelesi olan Mahalli Yarış,  kayıt yaptıran beş farklı kategoriden 26 sporcuyla bugün start aldı.

Türkiye Otokros Şampiyonası’nın ilk ayak yarışması ise pazar günü 22 otomobilin mücadelesine sahne olacak… Bu yıl Türkiye Otokros Şampiyonası ayaklarının, Türkiye Historic Rally Şampiyonası´na da  puan vermesi, bu sezonki otokros müsabakalarına sporcuların ilgisini bir hayli arttırdı. Böylelikle parkurların en yaşlı otomobilleri olan “historic rally” otomobilleri de otokroslardan puan elde edebilecek.

Türkiye Ralli Şampiyonası’nın başlamasına bir aydan az bir süre kala sezonun ilk otokros yarışını antrenman olarak da gören sporcular, otomobil sporuna büyük ilgi duyan Eskişehirlilere heyecanlı anlar yaşatacak.  Özellikle hafta sonu havanın aralıkla yağmurlu geçmesi beklenirken bu durumun parkurdaki mücadeleyi nasıl etkileyeceği merakla bekleniyor.

ESOK Başkanı Nevzat Aslan, yarış öncesi son durumu şu sözlerle değerlendirdi; “Geçen yıl keyifli bir yarış organize ettik. Bu yıl da yarışa biraz farklılık katmak ve geçen yıl yarışanların avantajı az da olsa azaltmak için, pisti tersten vermeyi uygun gördük. Yeni katılımcılar bu sayede geçen yıl yarışan ve pisti bilenlerle eşit şartlarda yarışacak. Tüm motorspor severleri Eskişehir´e, otokros yarışımıza bekliyoruz.”

Yarışla ilgili ayrıntılı bilgiye, kulübün resmi internet sitesi olan www.esok.org.tradresinden ulaşabilirsiniz.