T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 13-15 Kasım 2020 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Formula 1 DHL Türkiye Grand Prix’si, başarılı bir organizasyon ile geride kaldı. 7 yıl sonra ülkemize dönen organizasyonu kazanan İngiliz pilot Lewis Hamilton, bu zafer ile kariyerinin 7. FIA Dünya Formula 1 Şampiyonluğu’nu Türkiye’de ilan etti.

Federasyon Başkanımız Eren Üçlertoprağı, yarışın ardından yaptığı açıklamada; “Formula 1 organizasyonunun yeniden Türkiye’ye verildiğinin açıklandığı tarihlerde Marmaris’te Dünya Ralli Şampiyonası’na dahil Türkiye Rallisi’ni organize ettiklerini belirterek “WRC Türkiye Rallisi biter bitmez, F1 Türkiye Grand Prix’sinin sportif anlamda tüm sorumluluğunu üstlendiğimizin bilinciyle, konsantrasyonumuzu bu organizasyona çevirerek 7 hafta gibi kısa bir dönemde daha önce yaptığımız çalışmalardan yola çıkarak hazırlandık. Farklı illerden gelen bayrak gözetmenleri, müdahale gözetmenleri, yangın gözetmenleri, teknik kontrol grubu ve 100 kişiden fazla bir kadroyla oluşturduğumuz tıbbi müdahale ekibimizin yanı sıra, kamu kurumlarından organizasyona destek veren AFAD, 112, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye gibi özel donanımlı ve eğitimli ekipleri de kendi bünyemizde çalıştırmamız gerekiyordu. Bir yandan kendi gözetmenlerimizin çevrim içi eğitimlerini yürüttük, diğer yandan da bu kurumların görevleri ile koordine olarak hazırlandık.” açıklamasını yaptı.

Tüm bu görevlileri yarış öncesinde pistte bir araya getirerek iki gün boyunca pistte pratik eğitimler yaptıklarını belirten Üçlertoprağı, sözlerini “Eğitimler sırasında FIA yetkililerinin yaptığı teftişlerden de iyi bir izlenim ile ayrıldık. Bu hazırlık döneminin ardından, sportif kadromuz ile yarışın asıl kahramanları olan yaklaşık 850 kişilik ekibimiz ile, olumsuz hava şartlarına rağmen daha önceki yıllarda da olduğu gibi yarışı başarıyla organize ettik. Bu büyük organizasyonda canla başla çalışan tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” şeklinde sürdürdü.

Türkiye Grand Prix’sini Dünya genelinde 100 milyona yakın seyircinin izlediğini hatırlatan Üçlertoprağı, yarışın 180’in üzerinde ülkede canlı olarak yayınlandığını hatırlatarak, bunun ülke tanıtımı açısından çok büyük katkı sağlandığını belirtti ve “Lewis Hamilton’ın kariyerinin şampiyonluğunu İstanbul’da ilan etmiş olması, Ay yıldızlı kupası ile beraber ülkemiz adına çok önemli bir tanıtım fırsatı oldu. Ayrıca İletişim Başkanlığımızın önderliğinde Avrasya Tüneli, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü gibi önemli ulaşım noktalarının da olduğu İstanbul’un çeşitli yerlerinde yapılan özel çekimler ile ülkemizi muhteşem şekilde tanıtabilecek bir klibin ortaya çıkması, start öncesi Solotürk’ün pist üzerindeki görüntülerin bütün dünyada yayınlanması da ülkemizin tanıtımı açısından çok önemliydi. Bu noktada emeği geçen tüm kurumlarımıza teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

TOSFED Başkanı Üçlertoprağı Formula 1 organizasyonu ile ilgili 2021 beklentileri için de; “2021i takvimde adı konmamış bir yarış var ve bu yarış için Almanya, Portekiz ve Türkiye’nin mücadele ettiği Uluslararası yetkililer tarafından da dile getirildi. Ayrıca Covid-19 pandemisinin gidişatına bağlı olarak bazı ülkelerin yarış yapamama durumu da söz konusu olabilir. Biz bu organizasyonun gelecek sene de ülkemizde olmasını canı gönülden diliyoruz ve bu konuda aynı bu sene olduğu gibi FIA nezdinde gerekli lobi çalışmalarını yürütmeye devam edeceğiz. Formula 1’i yeniden Türkiye’ye kazandırabilirsek de, bu sene olduğu gibi mümkün olan en yüksek standartlarda organizasyonu gerçekleştirmek için çalışacağız.” açıklamasıyla sözlerini tamamladı.