Renault Clio R3 Trophy’nin ilk yarışı olan 1000 Miglia Rallisi 16-18 Nisan tarihleri arasında 1927 senesinden bu yana koşulan İtalya’nın ünlü asfalt etaplarında, Montichiari bölgesinde gerçekleşecek.

Ülkemizi İtalya Clio R3 Trophy’de bu sezon tüm yarışlara katılacak olan Burak Çukurova-Aykan Alakoç ikilisi temsil edecekler. İtalyan firması Prisma sponsorluğunda yarışan Burak Çukurova, İtalya Clio Trophy’ye katılıp yarış tecrübesini arttırarak önümüzdeki ay başlayacak Türkiye Ralli Şampiyonası’na iddali bir giriş yapmak istiyor.

Avrupa Ralli Şampiyonası ERC’nin ilk ayağı 1000 Miglia Rallisi eskilere dayanan geçmişi ile olduğu kadar, dar ve zorlu asfalt etapları ile debiliniyor . 205,63 KM özel etap mesafesi ve 640,76 KM normal etabı olan yarış toplamda 846,39 KM olarak koşulacak ilk yarışta ERC şampiyonasını takip eden 13 yarışmacı ile toplam 79 yarışmacı start aldı.

İlk yarış1000 Miglia Rallisi’nde tek türk ekip olarak start alacak olan Burak Çukurova –Aykan Alakoç ile aynı sınıfta mücadele eden25 adet Renault Clio R3, podyum için çekişecek. Türkiye’deki ralli yarış kariyerine 1999 senesinde başladığında Burak Çukurova’nın kapı numarası 52’idi. Burak Çukuova için bu yarışta da 52 kapı numarası ile yarışmak ayrı bir anlam taşıyor.

İtalya’da Perşembe akşamı 20:01 de startı verilen yarışın ilk özel etabı aynı zamanda seyirci özel etabı olan Citta’ Di Desenzano. Cuma ve Cumartesi günleri altışar etap geçecek ekipler Cumartesi akşam saat 19:00’da finişe varacaklar.

Avrupa Ralli Şampiyonası’nın bir sonraki ayağı ise Türkiye’de. İstanbul 1-3 Mayıs tarihlerinde şampiyonaya ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Detaylı bilgi için www.istanbulrally.org