T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı izni, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu TOSFED ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) desteğiyle düzenlenen TransAnatolia, 13 ülkeden 122 yarışmacı ve 83 araç katılımıyla 02-09 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Cumhuriyetin 100.yılına özel hazırlanan ve Kurtuluş Savaşının izlerinden giden 2350 km uzunluğundaki parkur 17 il sınırından geçen zorlu yarış sonunda SSV sınıfında İranlı Hamed Salimi Mavi-Kiarash Zare Rafie birinci ve Eren Alver-Kerem Deveci ikinci olurken, otomobil sınıfında Murat Kamil Altun-Tuvana Sayar birinci, Hüseyin Kurt-Mert Tepe ikinci, Bekir Kuvvet Erim-Medeni Soysal da üçüncü oldular. Kamyon sınıfında ise İtalyan Marino Mutti-Andrea Mazzoleni birinciliği kazanırken, İngiliz Holly Wicklow-Dan Scaar-Joe Peake ekibi ikinci oldu.

İzmir Kültürpark Fuar alanında düzenlenen ödül töreninde bir konuşma yapan Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkan Vekili Nisa Ersoy; “Biz birçok uluslararası spor organizasyonu yapan bir federasyonuz ancak burada TransAnatolia’yı diğer organizasyonlardan ayıran en önemli özellik, ülkemizin bütün tarihi güzelliklerini rotalarına alarak ülkemizi yerli ve yabancı sporculara tanıtmak için çok büyük emek harcıyorlar, bu anlamda kendilerini kutluyorum.” açıklamasını yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise; “Çok heyecan verici bir proje olarak TransAnatolia beni de sarıp sarmaladı, 7 gün, 2350 km, onlarca yarışmacının yer aldığı olağanüstü büyük bir organizasyon, bir spor projesinin yanı sıra aynı zamanda bir tarih belgeseli yaratmışsınız. Biz de geçtiğimiz yıl Afyon’dan başlayarak Büyük Taarruzun izinden Çiğiltepe’yi yürüyerek geçmiştik, bu topraklarda barış içinde yaşıyorsak bunu büyük zafere borçluyuz. İzmir’i bu güzel hikayenin içine dahil etmişsiniz, seneye yeniden TransAnatolia’ya ev sahipiği yapmak istiyoruz, emek veren herkesi yürekten kutluyorum.” dedi.